Zdraví je jen jedno. Proč nosit přilbu i při projížďce na kole ve městě?

zdraví
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Moderní technologie podpořily rozvoj elektrokol a elektrokoloběžek, které získávají ve městech na velké oblibě. V této souvislosti ale zdraví dostává poněkud na frak, protože se dospělí často při jízdě zapomínají chránit.

Rychlé a praktické sdílené kolo

Dopravní ruch ve městech sílí. Aut je všude více než dost, tak není divu, že obce upřednostňují i další způsob přepravy osob – tím jsou sdílená mechanická kola, elektrokola a elektrokoloběžky.

S jejich pomocí se po ulicích měst lze pohybovat mnohem rychleji než pěšky. A tak přibývá měst, v nichž tato služba je k dispozici.

Obvykle je nutné mít chytrý telefon a v něm staženou aplikaci, přes kterou je možné si sdílené kolo zapůjčit. Registrace je zdarma a pro aktivaci účtu se obvykle používá verifikace platební karty. Pak už jen stačí aplikaci spustit, zvolit si „půjčit si kolo“ a naskenovat QR kód na kole.

Určitý počet minut na kole bývá zadarmo, pak se za půjčení kola platí podle daného sazebníku.  Obvykle existují měsíční a roční tarify, které lze prodlužovat.

Ke sdíleným kolům přibyly i elektrokoloběžky

Kromě kol jsou ve městech k přepravě jednotlivců z místa na místo využívány elektrokoloběžky. Jejich obliba stále stoupá. Ale s ní bohužel i počet úrazů, které si lidé jízdou na nich způsobí. Často se jedná o zranění hlavy s nutností hospitalizace, zlomeniny horních končetin nebo úrazů kolen.

I když nejsou přilby na hlavu povinné pro dospělé ze zákona, měli by lidé dbát i bez nařízení na svou vlastní bezpečnost. Na elektrokoloběžce to svádí jezdit rychle a kdo jízdu nezvládne, končí pádem na tvrdý chodník.

Nošení přilby i při jízdě ve městě se proto jeví jako logický krok, který může pomoci ochránit zranitelnou hlavu. Zdraví má člověk jen jedno a měl by si ho chránit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz