Limonádová zátka může sloužit i jako pilka. Vyzkoušejte tuto vychytávku

limonádová zátka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Víte, že limonádová zátka může po pár úpravách posloužit i jako provizorní pilka? Perfektně pomůže například při rozřezávání plastů, papíru, gumy nebo třeba polystyrenu a molitanu. Její výroba je v podstatě velmi jednoduchá.

Jak přeměnit limonádovou zátku na pilku?

Limonádovou zátku je možné předělat na pilku, pokud máte k dispozici ještě slabou závitovou tyč, pro kterou máte dvě malé matičky. Dále bude potřeba tvrdý podklad, vrtačka a kladívko.

Vezměte si limonádovou zátku, ze které odstraníte gumové těsnění. To najdete uvnitř plechového vršku. Pak položíte limonádovou zátku na tvrdý podklad a pomocí kladívka rozklepete na plíšek. Díky hranaté struktuře zátky vám vznikne provizorní kotouček do pilky.

Rozklepaná zátka se připevní do vrtačky

Rozklepanou limonádovou zátku je potřeba provrtat tak, aby skrze ni prošla závitová tyč. Jakmile budete mít zátku provrtanou, tak pak už jen stačí prostrčit závitovou tyč a z jedné i druhé strany zátku dotáhnout pomocí matiček.

Pokud chcete mít jistotou, že se vám nebudou matky na závitové tyči povolovat, tak stačí za každou matku přidat ještě jednu matku.

Pilku dávejte vždy k jednomu kraji závitové tyče. Celková délka závitové tyče by neměla být delší než 25 cm. Pak by totiž docházelo ke zbytečným vibracím pilky a nepodařilo by se vám ji držet pro rovný řez.

Jak s takovou pilkou pracovat?

Závitovou tyč s usazenou zátkou od limonády, která bude sloužit jako pilka, upnete nejlépe do aku vrtačky a máte hotovo. Teď už jen stačí zátku roztočit pomocí vrtačky a můžete řezat.

Při řezání si dávejte opravdu velký pozor, protože rozklepaná zátka je velmi ostrá. Mohlo by tak jednoduše dojít k poranění prstů nebo jiné části těla.

Doporučujeme proto i u takové pilky používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a rozhodně je potřeba mít na očích ochranné brýle, které zachytí případné odletující kousky při řezu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz