Jídlo na kolo: Mělo by být energeticky vydatné a skladné

mountain biking
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Když se vydáte na cyklovýlet, určitě je dobré pamatovat na to, abyste případné jídlo na kolo při pocitu hladu měli s sebou.

Cykloturistika patří k oblíbeným sportovním aktivitám ve volném čase. Věnují se jí jednotlivci i rodiny s dětmi. Někdo během dne urazí na kole desítky kilometrů, jiný se spokojí s kratší trasou. Přitom každý musí myslet na vhodné jídlo na kolo a nespoléhat se jen na to, že někde u hospody zastaví a nají se.

Energii s sebou na cesty

Když se vydáte na cyklovýlet, určitě je dobré pamatovat na to, abyste případné občerstvení při pocitu hladu měli s sebou. Opravdu není nic příjemného, jedete-li krásnou lesní přírodou a najednou vám dojdou síly. Potřebovali byste nutně doplnit energii, ale není z čeho. Široko daleko žádná hospoda ani stánek s rychlým občerstvením. Správný cyklista si jídlo na kolo vždy veze s sebou. V současné době není vůbec problém najít něco, co se v batohu vyplatí mít.

Tatranka, müsli tyčinka, ovoce nebo ořechy

Každému vyhovuje se zakousnout do něčeho jiného. Někdo nedá dopustit na oblíbenou tatranku či kondenzované mléko v tubě, další mají v zásobě dostatek sušených hrozinek nebo banán a další ovoce. Výborné jsou také vlašské a další druhy ořechů, které rychle zasytí. Energii dodá i müsli tyčinka, přitom je malá a vejde se i do malého batohu.

Energetický gel pro sportovce

Pomáhá oddálit psychickou únavu při zvýšené fyzické zátěži. Na kolo je ideálním řešením, protože malý a skladný a zároveň zvyšuje fyzický výkon a dodává potřebnou energii. Gely bývají složené z fruktózy, která dodá energii okamžitě, a sacharidů, jež poskytují energii v průběhu celého výkonu. Často gely obsahují i taurin, který přispívá k lepší koncentraci a oddaluje únavu. Minerály pak pomáhají proti svalovým křečovým, kterým může být sportovec vystaven. Gely se konzumují před výkonem nebo během něho a dodržovat je nutné zároveň i dostatečný pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz