Pěstovat kukuřici je snadné. Vypěstujte si vlastní kukuřici na popcorn

pěstovat kukuřici
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Doma si může zkusit vypěstovat kukuřici kdokoliv, kdo má alespoň kousek svého záhonku. Pěstovat kukuřici není náročné, můžete si tak snadno nadělat zásobu k přímé konzumaci nebo třeba vypěstovat kukuřici na popcorn. Výhodou je, že při pěstování kukuřice nepotřebujete žádné hnojení ani ji není potřeba často zalévat vodou.

Kde pěstovat kukuřici?

Pěstovat kukuřici je nejlepší na dostatečně slunném místě a volném prostoru. Při pěstování kukuřice musíte myslet na dostatečný prostor každé rostliny, protože vzrostlá rostlina může mít klidně 250 cm a její klasy rostou hodně do šířky.

Před výsadbou je dobré si půdu pořádně zkypřit a nadělat si řádky ve vzdálenosti minimálně 50 cm od sebe. Každý řádek by měl být cca 3 cm hluboký a jednotlivé rostliny sázejte cca 5 cm od sebe.

Pěstovat kukuřici nemá smysl při teplotách pod deset stupňů, protože to semínka nenaklíčí. Kukuřici tedy zasaďte po posledních mrazících.

Jak pěstovat kukuřici

Pěstovat kukuřici musíte vyjednocenou. Po vyklíčení rostlinky vyjednoťte tak, aby byla vzdálenost mezi každou rostlinou minimálně 50 cm. Jinak by rostlina neměla dostatek prostoru pro svůj kořenový systém a nedorostla by požadované výšky.

Při výběru semínek si musíte dávat velký pozor na to, jakou kukuřici přesně kupujete. Dělá se totiž krmná kukuřice například pro dobytek, kukuřice na popcorn nebo sladká kukuřice k jídlu. Pěstování je ovšem u každého druhu úplně stejné.

Sklízení a uchovávání kukuřice

Pokud chcete mít sklizeň kukuřice opravdu rychle za sebou, tak si můžete rostlinky kukuřice předpěstovat. Kukuřice je rostlina, která dobře snáší přesazování.

Z toho důvodu si můžete rostlinky předpěstovat v květináčích už například v půlce března a potom je při teplotě nad 10 stupňů přesadit na venkovní stanoviště.

Kukuřici po sklizení oloupejte z klasů. Pokud se jedná o kukuřici na popcorn, tak ta by se měla uchovávat ideálně v dostatečně odvětraném sáčku nebo jiném obalu. Sladkou kukuřici určenou k přímé konzumaci můžete zamrazit. Dobré je k tomu použít sáčky, ze kterých odsajete vzduch.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz