Jak vybrat elektrokolo, které bude mít kvalitní motor a velký dojezd?

Elektrokolo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Elektrokolo je v dnešní době výhodnou volbou pro cyklisty, kteří chtějí vyrážet na delší výlety, ale nechtějí se unavovat do velkých kopců.

Výrobci se snaží přehánět s nabídkou elektrokol, a snaží se prodlužovat jejich dojezd na jedno nabití.

Jak vybrat vhodné elektrokolo?

Každý cyklista si před výběrem elektrokola musí ujasnit, na jakém terénu nejvíce jezdí, a na co přesně si elektrokolo pořizuje.

Cyklista si může zvolit z několika modelů elektrokol, jako jsou městská kola, treková kola, silniční kola a horská kola.Pokud si někdo není jistý, jaké kolo přesně potřebuje, může se vydat cestou kompromisu, a zvolit trekové elektrokolo, které zvládne bravurně všechny silnice i polní cesty.

U elektrokola platí stejně jako u klasického kola, že si musíte vybrat dostatečnou velikost rámu. Potom také pamatujte na nosnost elektrokola.

Elektrokolo a jeho dojezd

Dojezd u elektrokola se liší podle výkonu baterie, jakou si cyklista vybere. Baterie s nižší kapacitou jsou levnější. Baterie s vyšší kapacitou jsou dražší, ale poskytují uživateli vyšší dojezd.

Na trhu můžeme vybírat z výkonu baterií u elektrokol 468 Wh a 576 Wh.Baterie s kapacitou 468 Wh mají průměrný dojezd okolo 110 km. Zatímco baterie s kapacitou 576 Wh dokáží zvládnout až 160 km.

Nenechte se zmást udávaným dojezdem u elektrokol, vždy počítejte, že udávané hodnoty jsou orientační. U každého cyklisty záleží na jeho váze, zvoleném terénu, a povětrnostních podmínkách. Dojezd elektrokol se může lišit klidně v průměru o 20-30 km.

Motor, dobíjení a legislativa

Pokud si budete vybírat kvalitnější elektrokolo, doporučuje se volit model se středovým motorem. U modelů se středovým uložením motoru je nejlepší poměr přenosu síly motoru přímo do středu kola.

Doporučuje se volit kola s motorem o výkonu mezi 250 – 350 w. V dnešní době pořídíte kvalitní elektrokolo bez problémů do 50 tisíc korun.

U většiny baterií najdeme životnost zhruba 1000 cyklů dobíjení. Jedno takové dobití baterie trvá zhruba 4 hodiny. Baterii lze z každého kola pohodlně sejmout, a nabíjet v pohodlí domova. Elektrokolo může řídit každý cyklista. Všechna elektrokola mají omezovač pomoci motoru do 25 km/h, takže se na ně nepohlíží jako na motorová vozidla, a platí pro ně stejná pravidla jako na klasická kola.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz