Kvalitní spacák potřebujete určitě tehdy, pokud se chystáte na častější přenocování v přírodě, a to pod širákem nebo ve stanu. Pokud vyrazíte do přírody, kde je přes noc velká zima s nekvalitním spacákem, tak budete mít rychle po výletu a pojedete s nudlí u nosu domů.
Spaní v nevhodné teplotě může způsobit i horší komplikace než je obyčejné nachlazení. Můžete si také klidně uhnat i zápal plic. Proto raději nešetřete a vyberte si rovnou kvalitní spacák.
Podle čeho vybírat kvalitní spacák?
Kvalitní spacák nemusí nutně stát jmění. Spacák, který bude vhodný pro nocování v přírodě i při nižší teplotě, pořídíte klidně od dvou tisíc korun. Nejdůležitější, co musíte při vybírání řešit, je vnitřní výplň spacího pytle. Za jednu z nejkvalitnějších výplní se pokládá klasické peří.
Pokud si pořídíte spací pytel, kde je přírodní peří, tak si pořídíte takový spací pytel, ve kterém budete moci nocovat i při opravdu nižších teplotách. Není problém si vybrat spacák, ve kterém budete moci spát i v minus 30 °C.
U spacího pytle, kde je jeho výplní peří, myslete na správné skladování. Tyto spacáky mají většinou cestovní obal, ale také skladovací obal, který je větší a nedochází v něm ke zbytečnému mačkání peří.
Každý by měl mít spacák na svou vlastní výšku. Vybírejte si spací pytel tak, aby vám nebyl zbytečně velký. Místo, které ve spacáku máte navíc, se vám bude těžko vyhřívat. Proto potom takový spacák nemusí být do nižších teplot vhodný.
Jaké jiné výplně může mít spací pytel? A jak se o spacák správně starat?
Můžete si pořídit spací pytel, který bude mít jako výplň duté vlákno. Tyto spací pytle jsou většinou ještě více skladné, než spací pytle z peří. Pokud tedy potřebujete opravdu cestovní balení, pořiďte spacák z dutého vlákna kvůli jeho nižší váze.
Po každém použití spacího pytle ho musíte nechat pořádně usušit. Každý se při spaní potí, a proto je potřeba spací pytel před smotáním a uložením na delší čas do obalu pořádně vysušit. Stejně tak ho musíte nechat pořádně vysušit, pokud hodně promoknete.