Jak připravit svůj motocykl na sezónu?

Motocykl na sezónu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Letošní sezóna začíná, tak si svůj motocykl nezapomeňte připravit na sezónu. Každý stroj by měl jednou za čas projít pořádnou kontrolou všech částí.

Příprava ojetého motocyklu na sezónu

Pokud se jedná o ojetý motocykl, tak je určitě potřeba motocykl na sezónu řádně připravit. Kupujete si v podstatě stroj, o kterém nevíte jistě, jakou má servisní minulost.

Začneme úplně od začátku, kdy je na motocyklu potřeba vyměnit olej v motoru. I kdyby předchozí majitel tvrdil, že olej vyměnil, tak pokud chcete mít pořádně připravený motocykl, tak olej vyměňte.

Někdy může předchozí majitel tvrdit, že motorka je připravená na sezónu. Můžete mu to věřit, ale jistota je jistota. Dalším důležitým komponentem, který je zapotřebí u ojetého motocyklu překontrolovat, je správnost rozměrů pneumatik.

Znamená to kontrolu rozměrů skutečně nasazených pneumatik s velkým technickým průkazem motocyklu.

Jak připravit vlastní motocykl na sezónu?

Pokud stroj vlastníte již více let, tak se motocykl na sezónu připravuje daleko jednodušeji. Výměnu oleje si už od jeho koupě řídíte po ujetých kilometrech nebo jednou za sezónu. Zvláště u menších kubatur, které jsou chlazené vzduchem, je výměna oleje v motoru velice důležitá.

Před sezónou si přeměřte dezén pneumatik na motocyklu. Minimální hloubka dezénu u všech motocyklů je 1,6 mm a u motocyklů o max. konstrukční rychlosti do 45 km/h je minimální hloubka 1 mm. Po výměně oleje, a také kontrole dezénu pneumatik nezapomeňte překontrolovat stav brzdových kotoučů, a také brzdových destiček. Až budete připravovat motocykl na sezónu, nezapomeňte na náplň brzdového systému, tedy kontrolu brzdové kapaliny.

Mám už dokonale připravený motocykl na sezónu?

Poslední kontrolu motocyklu věnujte také osvětlení. Je to podobné jako u automobilu. Na motocyklu si musíte překontrolovat správnost svícení směrovek, brzdových světel, potkávacího a dálkového světla, a také zadního světla. Dalším servisem by si měl motocykl procházet podle předepsaných servisních intervalů výrobce. Většinou se jedná o řetězovou sadu, která na průměrném motocyklu vydrží nějakých 15 tisíc kilometrů.

Při přípravě na sezónu nezapomeňte na správné oblečení. Zákon udává povinnost motocyklistům mít ochrannou přilbu. Pokud chcete svoji bezpečnost zvýšit, pořiďte si reflexní oblečení. Za většinu vážných dopravních nehod motocyklistů může často špatná viditelnost. Pokud nechcete investovat do kvalitní reflexní bundy, stačí si vzít na svoje oblečení klasickou reflexní vestu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz