Jak efektivně zlepšit fyzičku: Začněte běhat do kopce

pohyb
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Pohybu a zlepšování fyzické kondice byste měli věnovat určitou část svého volného času. Pokud patříte mezi ty lidi, kteří místo válení se na gauči jdou a zacvičí si, určitě přemýšlíte, které druhy cvičení budou pro vás nejlepší. Zajímavou a efektivní variantou je pak běhání do kopce.

Běhání je levné sportování

U běhání je dobré hlavně to, že ho můžete provozovat venku a že vám bude stačit pouze kvalitní obutí a nějaký dres na běhání. Jedná se o poměrně levné sportování, které je možné provádět téměř za každého počasí.

Pohyb je důležitý pro fyzickou kondici a celkové zdraví. Běhání pomáhá spalovat kalorie a posilovat svaly.

Jestliže chcete, aby vaše fyzička šla strmě nahoru, zkuste začít běhat do kopce. Je to přirozený pohyb, který vaše tělo dostane do vynikající kondice.

Běh do kopce

Můžete běhat ve městě po asfaltu nebo betonu, ale v přírodě to bude mnohem příjemnější. Kromě toho nebudou tolik trpět vaše klouby, když poběžíte po měkčím povrchu. Při běhu do kopce získáte snadněji rychlost a sílu, přitom je však třeba dodržet i správné sbíhání dolů z kopce.

Nejdůležitější je správné obutí – trailové boty, jež by měly být o něco větší, dobře na chodidle sedět, aby vás nebolely svaly a nohy.

Jak vypadá technika běhu do kopce?

Když běháte do kopce, dochází nejvíce k zapojování svalů na stehnech. Zároveň posílíte kotníky, lýtka a také achilovky.

U běhu do kopce není třeba vyvinout co největší rychlost, lepší je držet rovnoměrné tempo, zkrátit krok a více zdvihat kolena. Odrazová síla vychází z kotníků a špiček nohy. Pohyb paží také pomáhá.

Při sbíhání kopce je nutné našlapovat na střední část nohy, abyste nebrzdili patou. Tím by docházelo k přetěžování velkých kloubů. Dolů provozujte spíše pomalý jogging.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz