Jak efektivně cvičit: Lidé dělají v posilovně mnoho chyb, které je stojí výsledky

Jak efektivně cvičit
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

V tomto článku vám poradíme, jak efektivně cvičit. Stává se totiž čím dál častěji, že se lidé sice snaží cvičit, ale výsledky se bohužel nedostaví. Přečtěte si náš článek a zamyslete se, zda neděláte něco špatně.

Frekvence a délka cvičení

Když spousta lidí začne se cvičením, mívají příliš velkou motivaci. To je ale často spíše na škodu. Chtějí cvičit co nejdéle a nejčastěji, aby se výsledky dostavily co nejdříve. Tito začátečníci však nemají vůbec potřebné vědomosti o tom, jak efektivně cvičit.

Obecně se nedoporučuje cvičit či posilovat každý den. Svaly totiž potřebují dostatek času na regeneraci, aby mohly správně růst. Po každém tréninku nechte tedy svaly minimálně 48 hodin zregenerovat.

Délka cvičení by neměla být kratší než 30 minut, neměla by být však také delší než 2 hodiny. Pokud tedy teprve se cvičením chcete začít, vyzkoušejte cvičit 1 hodinu. Postupně budete lépe a lépe poznávat vaše tělo a postupně zjistíte, co přesně vyhovuje přímo vám.

Jak by mělo probíhat samotné cvičení?

Jak cvičit, když už jste přímo v posilovně? Ideální je kombinace kardio tréninku a posilovacích cviků. Jednu návštěvu posilovny tedy věnujte kardio tréninku, druhou zase samotnému posilování.

Kardio trénink by měl trvat kolem 40 minut a měl by být velmi intenzivní. Při takovém kardio tréninku dokážete spálit daleko více kalorií než při dlouhém tréninku s nižší intenzitou.

A jak efektivně cvičit při samotném posilování?

Posilovací trénink by měl vždy začít nějakým lehkým kardio tréninkem, aby se svaly zahřály a abychom zvýšili tepovou frekvenci. Úplně stačí 10 minut na rotopedu či 10 minut rychlé chůze. Poté se věnujte posilovacím cvikům a cvičení zakončete opět lehkým a krátkým kardio tréninkem. Uvidíte, že svaly potom budou mnohem lépe regenerovat.

Pár tipů na závěr

Při posilovacím cvičení věnujte oddychu mezi jednotlivými cviky stejnou důležitost jako cvičení samotnému. Také nikam nespěchejte a soustřeďte se spíše na správnou techniku než na počet opakování. Z tohoto důvodu se radši domluvte s profesionálním trenérem na prvních pár trénincích. Ten vám správnou techniku provádění cviků pohlídá a poradí, jak efektivně cvičit.

Nezapomeňte však na své tělo i po odchodu z posilovny. Vaše tělo potřebuje po tréninku doplnit potřebné látky, a proto si nezapomeňte připravit výživné jídlo. Ideální je libové maso, zelenina, ovoce či celozrnné potraviny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz