Jednoduchý plank vám pomůže vytrénovat břišní svaly a zpevní držení těla

plank
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Vlažný vztah k pohybu je příznačný pro značnou část populace. Někomu stačí sledovat výkony oblíbených sportovců v televizi nebo si o nich přečíst článek v novinách. Sami se však ke sportování nedonutí, nebo jim chybí volný čas. Přitom je pohyb pro udržení fyzické kondice velmi důležitý.

Vyzkoušejte proto cvik zvaný plank, který vám pomůže vytrénovat břišní svaly a zpevní držení těla.

Cesta k fyzické kondici

Plank neboli prkno patří v současné době k populárním cvikům. Je to dáno i tím, že je velmi efektivní. Vyžaduje minimum času, během kterého však je možné dosáhnout značných výsledků.

Pokud budete cvičit plank každý den, vytrénujete se nejen břišní svalstvo, které hraje důležitou roli v opoře i správném držení těla. Zároveň procvičíte záda a střed těla, hýžďové a zadní stehenní svaly.

Přitom stačí tak málo a ani se u cvičení nemusíte prakticky vůbec hýbat. Dokonce nemusíte mít ani speciální sportovní oblečení.

Jak se plank správně cvičí?

Můžete cvičit na podložce. Lokty mějte přímo pod rameny a s nimi musí být v jedné rovině zápěstí.

Základní planková pozice spočívá v tom, že předloktí a prsty na nohou jsou na podložce. Trup je nutné držet rovně, celé tělo je v jedné linii, záda se nemají prohýbat. Hlava je uvolněná, dívejte se na zem pod sebe.

Na začátku cvičení vydržte v této pozici alespoň 10 sekund. Postupně pak čas prodlužujte po sekundách. Čím déle postupem času vydržíte plank cvičit, tím lépe pro vás.

Důležité je také správné dýchání. Dech rozhodně nezadržujte.

Co vám plank přinese?

Kromě zpevnění břišních svalů budete mít lepší cit pro rovnováhu, zlepší se vám fyzická kondice a také držení vašeho těla bude mnohem lepší. První výsledky se dostaví při pravidelném cvičení, které by mělo být dlouhodobé.

Cvičení prkna má ovšem i pozitivní vliv na zlepšení celkové nálady. Ke stresu ve svalech přispívá dlouhé sezení za pracovním stolem u počítače, kdy vám těžknou nohy a napětí v ramenech vzrůstá. Jednoduchý plank vám od těchto potíží dovede pomoci.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz