Vaječné skořápky a jejich využití: Jako hnojivo, čistič i krmivo pro slepice

vaječné skořápky
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Po použití vajec v kuchyni zůstává mnoho odpadu. Obvykle tak vaječné skořápky končí bez dalšího využití v odpadním koši. A přitom je to taková škoda, protože se jedná o materiál, se kterým lze dále pracovat. Víte, jak na to?

Přídavek do krmiva pro slepice

Kdo doma chová slepice, tak si vaječné skořápky schovává. Pak je rozdrtí na menší kousky a přimíchává slepicím do jejich krmiva. Díky tomu dostanou slepice svou pravidelnou dávku vápníku, který je pro ně důležitý.

Pokud by slepicím dlouhodobě vápník chyběl, braly by si ho z kostí. Tento stav by se nepříznivě podepsal také na kvalitě skořápek snášených vajec, které by byly tenké. Takže jedna z možností, jak vaječné skořápky doma zpracovat, je schovávat je pro některého chovatele slepic.

Čištění váz a nádob pomocí skořápek

V domácnosti můžete skořápky z vajec využít i při čistění špatně dostupných míst – například u váz a nádob s úzkým hrdlem, které brání odstranění všech nečistot.

Stačí do vázy nasypat hrst podrcených skořápek, přidat citronovou šťávu a nechat působit několik dní. Během této doby s vázou párkrát zatřepejte, aby se obsah dobře promísil. Nakonec vše vylijte a vnitřek vázy propláchněte čistou vodou. Váza by měla být opět jako nová.

Pomocí skořápek je možné vyčistit i zanesené konvice na čaj nebo kávu, které mají na sobě hnědé nánosy. Stačí do konvice nasypat podrcené skořápky, zalít vodou a nechat působit asi půl dne. Potom stačí nádobu vypláchnout a měla by být opět čistá.

Výborné hnojivo pro rostliny

Vaječné skořápky v suchém stavu obsahují především uhličitan hořečnatý a vápenatý, dále oxid hlinitý, fosforečný a křemičitý. Najdete v nich ovšem i jód, železo, měď, mangan, zinek nebo kobalt a nechybí ani bílkoviny a dusíkaté látky.

Jak je vidět, jedná se o velkou zásobárnu životně důležitých prvků. Proto se podrcené vaječné skořápky používají i jako hnojivo pro rostliny, a to jak ty pokojové, tak i užitné v zahradě.

Skořápky mohou například pomoci ochránit rajčata před napadením hnilobnou plísní, která stojí za pokaženou úrodou. Stačí je jen na jaře při výsadbě přidat do zeminy.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz