Vysoký cholesterol vede k infarktu nebo mrtvici. Jak upravit jídelníček a snížit jeho hladinu v krvi

cholesterol
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Cholesterol je základní stavební jednotkou nervových buněk, která je nezbytná pro organismus. Většinou si ho lidské tělo vyrábí samo (endogenní cholesterol) a část poté přijímáme v potravě (exogenní cholesterol).

Jestliže ho máme nadbytek, ukládá se v cévách a pak se stává jednou z příčin vzniku aterosklerózy neboli kornatění cév. Jak bychom se měli stravovat, abychom si udržovali zdravou hladinu cholesterolu?

Co zvyšuje cholesterol v krvi?

Odborné publikace obvykle uvádějí, že bychom měli denně, pokud nesportujeme, přijmout asi 300 mg cholesterolu. To obsahuje například jedno a půl vejce. U sportovců je třeba jeho příjem adekvátně zvýšit. Jestliže však budeme pravidelně konzumovat potravu bohatou na cholesterol, riskujeme jeho nadměrné ukládání ve svých cévách.

Jeho hladinu zvyšuje také kouření, vysoká konzumace alkoholu, nadváha a nedostatek pohybu. Toto všechno může vést ke vzniku onemocnění srdce, k infarktu i k mozkové mrtvici.

Jak snížit hladinu cholesterolu?

Velkou nevýhodou vysokého cholesterolu je to, že nebolí. O to je nebezpečnější. Člověk to na sobě nijak nepozoruje. Jeho hladinu je možné zjistit až rozborem krve.

Pokud lékař diagnostikuje zvýšenou hladinu cholesterolu, nejdříve ze všeho navrhne úpravu životního stylu. Tím je zejména zařadit do svého denního programu zvýšenou porci pohybu a zlepšit svůj jídelníček o pestrou a vyváženou stravu. To znamená omezit živočišné tuky a nahradit je rostlinnými, a i těmi šetřit.

Dávat přednost libovému drůbežímu nebo rybímu masu a konzumaci vepřového omezit na minimum. V jídelníčku by neměla chybět zelenina a ovoce, celozrnné pečivo a rýže natural.

Cholesterol v krvi zvyšuje velmi často kombinace cukru a ztuženého tuku, jež jsou obsaženy v průmyslově vyráběných cukrovinkách, sušenkách, ale kupodivu i v některých druzích müsli tyčinek. Za rizikové potraviny je možné považovat také tavený sýry, paštiky či hotové pokrmy s dlouhou trvanlivostí.

Bylinky a léky k léčbě cholesterolu

Zkusit podpořit snížení cholesterolu je možné i prostřednictvím bylinek. Pro tento účel jsou vhodné zejména smetánka lékařská, rozrazil, kotvičník nebo česnek. Pomáhají i borůvky, jablka, pohanka, hlíva ústřičná.

Jestliže se hladina cholesterolu ani po zavedené úpravě životosprávy neupraví na zdravou hodnotu, pak lékař obvykle předepíše léky – statiny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz