Potraviny, které byste neměli jíst za syrova. Lidé některé z nich konzumují jako syrové a riskují problémy

syrove mleko
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

V moderním světě je trendem zdravé výživy konzumace čerstvých, neupravených potravin. Přesto existují určité potraviny, které by se neměly jíst za syrova z důvodu možných rizik pro zdraví. V tomto článku se podíváme na několik potravin, které mohou být za určitých okolností pro nás v syrovém stavu zcela nevyhovující.

Syrové mléko a mléčné výrobky

Syrové mléko a výrobky z něj jsou považovány za vysoké riziko, co se týče bakteriálních kontaminací.

Bakterie jako E. coli a salmonela mohou být přítomny v mléce, které nebylo pasterizováno. Pasterizace je proces, při kterém se mléko zahřívá na určitou teplotu za účelem zničení škodlivých mikroorganismů.

Konzumace syrového mléka může způsobit zažívací potíže, průjmy, nevolnosti a v těžších případech i vážnější infekce. Z tohoto důvodu je v mnoha zemích prodej syrového mléka regulován nebo dokonce zakázán.

Syrová mouka

Mouka je základem mnoha receptů, od pečiva až po těstoviny. Ale syrová mouka je také potravinou, která může být nebezpečná k jídlu.

Mouka může podobně jako syrové mléko obsahovat bakterie jako E. coli, pokud není před použitím tepelně upravena. Bakterie se do mouky mohou dostat z obilí, které je vystaveno kontaminaci během sklizně nebo při zpracování.

Běžná tepelná úprava, jakou je pečení, vaření nebo smažení, zajišťuje, že se mouka a pokrmy z ní připravené stanou bezpečnými k jídlu.

Nezralé fazole a luštěniny

Luštěniny jsou známé svými zdravotními přínosy a jsou důležitou součástí mnoha diet. Nicméně některé nezralé nebo surové fazole, jako jsou červené fazole nebo lima fazole, obsahují toxiny, které mohou způsobit nevolnost, zvracení a průjem.

Fazole a jiné luštěniny by měly být před konzumací vždy namočeny a poté vařeny na dostatečně vysokou teplotu, aby se tyto toxiny zneškodnily.

Syrová vejce

Ačkoliv mohou být syrová vejce součástí některých receptů, jako jsou majonézy nebo některé dezerty, je důležité být si vědom rizika spojeného s jejich konzumací.

Syrová vajíčka mohou být zdrojem bakterie salmonela, která způsobuje intoxikaci. Symptomy mohou zahrnovat průjem, křeče v břiše a horečku. Riziko je zvláště vysoké u dětí, starších osob, těhotných žen a osob s oslabeným imunitním systémem.

Bezpečnější alternativou může být použití pasterizovaných vajec nebo vaječných produktů. Ideálně je vejce dostatečně tepelně upravit.

Klíčky

Klíčky, jako jsou pšeničné klíčky nebo klíčky mungo fazolí, jsou oblíbené ve zdravé výživě pro své nutriční hodnoty. Avšak klíčky mohou být také zdrojem bakterií, jako jsou E. coli a salmonela, zejména pokud jsou pěstovány v teplém a vlhkém prostředí ideálním pro růst bakterií.

Při konzumaci syrových klíčků je vždy důležité zajistit, aby pocházeli z bezpečného a prověřeného zdroje, kde je s nimi správně manipulováno a jsou zde také správně skladovány.

Zdroj informací: Bezpečnost potravin, NZIP, Státní veterinární správa, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz