Jak využít metr na maximum? Udělejte si z něj kružítko i kalkulačku

metr
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Bez svinovacího metru se neobejde žádná krabice s kutilským nářadím. Jedná se o jeden z těch nástrojů, které jsou ve své jednoduchosti prakticky geniální. Na tom se shodne většina lidí. A to ještě řada z nich neví, že svinovací metr nemusí nutně sloužit jen k měření rozměrů v dílně, interiéru nebo na zahradě. Svinovací metr v sobě skrývá řadu dalších užitečných funkcí, které můžete využít rozmanitým způsobem a usnadnit si díky nim práci.

Svinovací metr jako kružítko

Se svinovacím metrem můžete docílit například i snadného vykreslení kružnice. Pokud se setkáte se situací, kdy budete potřebovat narýsovat kružnici, neváhejte k tomuto účelu využít váš metr.

Při rýsování kružnice naplno využijete háček na konci metru. Do středu kružnice, kterou chcete narýsovat, zatlučte hřebíček, zahákněte za něj háček a opřete tužku o tělo metru vytaženého do délky odpovídající poloměru plánované kružnice.

Následně již stačí metrem pouze otočit kolem dokola. A kružnice je na světě.

Svinovací metr jako kalkulačka

Metr vám dobře poslouží i v počtech s čísly dělitelnými dvěma. Pokud chcete zjistit polovinu z konkrétní délky, nemusíte dlouho váhat nad výsledkem.

Metr vždy šetrně ohněte na polovinu, číslo v přehybu vám prozradí výsledek. A pokud metr ohnete nadvakrát, máte dělení čtyřma.

Další vychytávky

Všimli jste si při výběru svinovacího metru, že má na svém těle uvedenou hodnotu délky svého těla? Díky tomu je možné svinovacím metrem bez problémů měřit i vnitřní rozměry. Metr přitom zkrátka roztáhněte tak, aby se konec metru dotýkal jednoho měřeného prostoru tělo metru druhého. K číslu odečtenému na pásu zkrátka přičtěte vyznačenou délku těla metru.

Svinovací metr můžete samozřejmě využít i pro měření výšky stropu. Díky jeho vlastnostem není nutné ani chodit pro štafle. Stačí metr na zemi ohnout a odvíjet tak, aby jeho konec doslova šplhal po zdi. Až dosáhne stropu, stačí jen odečíst hodnotu v místě, kde se stýká s podlahou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz