Pampeliška jako jídlo. Udělejte si zdravou polévku z pampelišek

pampeliskova polevka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pampeliška jako jídlo může znát spoustu podob, my se zaměříme na polévku z pampelišek. Taková pampelišková polévka vás může příjemně překvapit nejen svou chutí, takže pokud rádi v kuchyni experimentujete, tak ji rozhodně vyzkoušejte. Pampelišky si většinou každý z nás dokáže najít někde na louce, takže vás základní surovina nebude ani vůbec nic stát.

Jsou pampelišky jedlé?

Ano, pampelišky k jídlu jsou. A nejen to – pampeliška povzbudí celé tělo, protože rostlina obsahuje spoustu pro tělo a zdraví užitečných látek.

Nejčastěji se konzumují listy pampelišky, ale jedlá je celá rostlina včetně květů, které se v kuchyni používají často na ozdobu.

Listy pampelišky obsahují vitamín C, karotenoidy, mangan, draslík a také látky s antibiotickými a antibakteriálními účinky. Pampeliška je vhodná pro žlučníkáře, diabetiky a má močopudný účinek.

Pampelišková polévka

Pokud má být pampelišková polévka dobrá a zdravá, tak je třeba posbírat kvalitní pampelišky. To znamená brát jen ty, které nerostou příliš blízko silnice nebo nejsou nijak poškozovány například postřiky z polností nebo jiných průmyslových zpracování.

Nejideálnější místo pro sběr pampelišek je rozhodně vaše zahrada, kde máte 100% jistotu, že jsou pampelišky v pořádku a nic s nimi není. Pampelišky je také potřeba posbírat ve správný čas, tedy když jsou v plném rozkvětu.

Na pampeliškovou polévku budete potřebovat 1 velkou cibuli, lžíci másla, hrst pampeliškových čerstvých listů, ½ l vody nebo zeleninového vývaru, sůl a pepř, ½ kelímku 12% smetany, 1 žloutek, pampeliškové květy na ozdobu.

Jak připravit polévku z pampelišek?

Cibuli je potřeba nakrájet na drobné kousky a na másle ji začít opékat. Pak přidáte pampeliškové listy a zalijete vodou nebo připraveným vývarem. Potom přidáte sůl, pepř a polévku přivedete k varu.

Jakmile se vám bude zdát, že jsou pampeliškové listy dostatečně rozvařené, tak je můžete v polévce rozmixovat pomocí tyčového mixéru.

Do smetany si následně rozmícháte žloutek a za stálého míchání smetanu se žloutkem vlijete do pampeliškové polévky.

Se smetanou polévku chvilku povařte, během vaření se vám krásně zahustí a máte polévku hotovou.

Rady na závěr

Polévku můžete servírovat například s opečenou bagetou. Pokud ji budete chtít dozdobit, tak ji na talíři posypte trochou majoránky a do každého talíře vložte na povrch jeden květ pampelišky.

Polévku můžete zjemnit tak, že přidáte více smetany. Stejně tak můžete polévku dochutit případně i bujónem, pokud by se vám zdála slabá. Vždy je lepší používat vývar než jen obyčejnou vodu, polévka bude totiž s vývarem mnohem chutnější.

Zdroj informací: Rozhlas, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz