Jak uhasit oheň při požáru? Zabraňte škodám na majetku i zdraví

uhasit oheň
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Asi každý by měl vědět, jak uhasit oheň při požáru, aby zabránil škodám na majetku i zdraví. Při hašení ohně však musíte rozlišovat, co vlastně budete hasit a co je vhodné na jaký typ požáru, kdy například hoří olej, elektrické zařízení, suchá tráva nebo dřevo. Vždy také mějte v hlavě linku 150.

Jak uhasit hořící olej

Pokud vám začne nedopatřením v kuchyni hořet olej na pánvi, tak do něj nesmíte nikdy nalít vodu, nebo tím oheň ještě více podpoříte a riskujete svoje zdraví či zničení celé kuchyně.

Jako první je důležité vypnout zdroj energie, kterým je většinou plyn nebo elektřina. Hořící olej je následně potřeba hasit tak, aby se zamezilo přístupu vzduchu.

To znamená, že pokud máte po ruce pokličku, tak bude stačit opatrně pánev zavřít a máte klid. Jestliže nemáte pokličku, můžete improvizovat a oheň zasypat pomocí soli, mouky nebo hlíny z květináče. Použít ale také lze mokrý hadr nebo kuchyňská utěrka.

Pokud zjistíte, že je požár nad vaše síly, volejte okamžitě hasiče na lince 150.

Požár elektrického zařízení

K hašení požáru elektrického zařízení, které je navíc pod proudem, budete muset použít hasicí přístroj, který je práškový nebo sněhový. Nikdy se nepokoušejte hasit zařízení pod elektrickým proudem pomocí vody, mohlo by to způsobit vážný úraz.

Zařízení je nejlepší vyřadit z elektrické sítě tak, že vyhodíte pojistky – rozhodně vsak nevytahujte zařízení ze zásuvky. Pokud vám už elektrické zařízení začalo jednou hořet, tak už ho nikdy znovu nepřipojujte do sítě. Vždy je dobré, aby se na to následně podíval zkušený elektrikář.

V případě, že nemáte doma k dispozici práškový či sněhový hasící přístroj ani nemůžete vyřadit zařízení ze sítě, dostaňte se na bezpečné místo a volejte okamžitě hasiče. U požáru tohoto rozsahu byste měli hasičům na lince 150 stoprocentně nahlásit i uhašený požár vlastními silami.

S trávou nebo dřevem si poradíte snadněji

Pokud se stane, že vám začne venku hořet tráva nebo dřevo, tak tady už je nejlepší voda. Použít však můžete i hasicí přístroje nebo písek, hlínu a další nehořlavé materiály, které zamezí přístupu vzduchu.

Jestliže se rozhoří větší plocha trávy, tak je ideální předběhnout směr ohně, pokud to lze, a snažit se vyhrabat suchou trávu. Pokud si však s ohněm nevíte rady, tak i v tomto případě volejte hasiče.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz