Jak postavit kvalitní sklep pro skladování potravin, zeleniny nebo vína

kvalitní sklep
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Kvalitní sklep vytváří lepší podmínky pro skladování potravin, zeleniny a v neposlední řadě také lahví nebo soudků s vínem či jiným alkoholem. Pokud chcete podsklepit prostory pod novostavbou, můžete postavit prostorné sklepní prostory, které budou mít svoji typickou sklepní vlhkost a v části sklepních prostor vybudovat i kvalitní suterén pro skladování různých věcí.

Sklep nebo suterén – jaký je rozdíl?

Základní rozdíl mezí sklepem a suterénem je ten, že v suterénu se nedrží typická vlhkost, jako je tomu u sklepů. V dobře vybudovaném suterénu můžete klidně i bydlet. Pokud chcete postavit kvalitní suterén, tak ho musíte odizolovat od zemní vlhkosti.

Pro dobré odizolování postačí asfaltová izolace, u které si musíte dát pozor na správnou aplikaci, aby se vlhkost v suterénu neobjevila ani po pár letech. Při budování suterénu myslete také na okna nebo anglické dvorky, které budou do suterénu pouštět dostatek světla.

Pokud si postavíte obyvatelný suterén, kde budete mít například ložnici, tak nebudete v letních horkých dnech potřebovat klimatizaci. Díky zapuštění domu do terénu se bude v suterénu udržovat příjemná teplota.

Odizolování od vnější vlhkosti je také velice důležité v případě skladování věcí, které by mohla ve vlhku napadat koroze nebo plíseň.

Budování sklepních prostor

Pokud budete budovat sklep, myslete na jeho uložení. Nejlepší uložení sklepního prostoru je na severní straně domu v případě, že máte sklepní prostor mimo dům. Jestliže je sklep schovaný pod domem, tak jeho uložení není tak důležité. Sklepní prostory budete izolovat proti vlhkosti jen z bočních stran. Někdy není nutné ani to. Záleží zásadně na typu podloží, ve kterém sklep stavíte.

Sklep nemusí být nutně součástí domu. Klidně si můžete postavit kvalitní sklep kdekoliv na zahradě. Jediné, co budete muset vybudovat nad zemí, bude vchod.

Nejjednodušší stavba sklepních prostor je pomocí ztraceného bednění a panelového stropu. Vykopete si díru v požadovaném rozměru, a také v požadované hloubce. Po okolních stěnách vykopete ještě cca 80 cm základů, které vylijete betonem.

Stejně tak si můžete udělat betonovou podlahu. Na základové pasy vyskládáte ztracené bednění, a to až do finální výšky. Ztracené bednění znovu zalijete betonem. Takto vybudovaný prostor bude stačit přeložit pomocí panelů a dostavět vchod.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz