Pěstování na balkoně: I v bytě jde sklízet vlastní úrodu zeleniny a ovoce

zelenina na balkone
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pěstování zeleniny nebo ovoce na balkoně může patřit mezi pěkné životní kratochvíle. Pokud máte v bytě balkon, tak nezáleží na velikosti, i na tom nejmenším se dá vždy něco pěstovat. Výrobci nabízí spoustu variant a možností truhlíků, které se mohou zavěsit na zeď nebo do stropu. Stejně tak existují truhlíky, které výborně pasují na zábradlí.

Pěstovat můžete i v květináči, který budete mít přímo na zemi balkonu. Můžete si také udělat na balkoně regál, ve kterém budete pěstovat na více patrech najednou.

Pěstování na balkoně pro začátečníka

Jestliže jste začátečník, můžete vyzkoušet to nejjednodušší. Pěstování na balkoně může, ale nemusí být složité. Nejjednodušší plodinou pro pěstování na balkoně jsou rajčata nebo jahody. Obě rostliny můžete pěstovat v závěsu. To znamená, že máte truhlík zavěšený klidně nad úrovní hlavy a rostlina roste směrem dolů.

Výhodou takového balkonového pěstování ve vzduchu oproti klasické zahrádce je, že nebudete mít jahody nebo rajčata špinavé od hlíny. Pokud budete vybírat vhodnou sadbu, zaměřte se přímo na typ rostlin, které jsou k takovému pěstování určeny.

Nezapomínejte na pravidelnou závlahu rostlin. V květináči nebo truhlíku potřebuje rostlina na balkoně opravdu pravidelnou zálivku. Půda v květináči či truhlíku má totiž rychlejší tendenci k vyschnutí hlíny, než je tomu v klasické půdě, kde se lépe drží vlhkost.

Co pěstovat na balkoně?

Na balkoně můžete pěstovat v podstatě vše, co vám prostor balkonu dovoluje. Jak již bylo zmíněno, tak základní a nejjednodušší pěstování na balkoně nabízí jahody a rajčátka. Dále se můžete pustit do pěstování bylinek, můžete také pěstovat okurky, brambory, česnek nebo ovocný strom.

Ano, i ovocný strom můžete pěstovat na balkoně v květináči. Existují totiž odrůdy ovocných stromků, které jsou šlechtěné pro plození přímo z kmene.

Tyto stromy rostou jen kmenem a můžete si je zastřihnout v libovolné výšce. Díky tomu jsou vhodné pro pěstování na balkonech. Nejběžnější jsou jabloně, hrušky a třešně. Plody poté rostou na kmenu velice na husto a v trsech.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz