Jak skladovat maso, aby dlouho vydrželo. Bez lednice vydrží i roky

maso u reznika
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Skladovat dlouhodobě maso bez lednice nebo mrazáku s úspěchem zvládali naši předkové, kteří lednici přirozeně neměli. I v dnešní době tak existují metody, díky nimž může maso vydržet několik týdnů, měsíců, ale i let a zachovat si svou kvalitu a chuť.

Jak skladovat maso bez ledničky?

Dnes se podíváme na čtyři způsoby, jak skladovat maso bez lednice a mrazáku.

Solení masa

Sůl je účinný konzervační prostředek, který pomáhá eliminovat vodu z masa a zabraňuje tak růstu bakterií.

Můžete použít klasické solení, kdy maso obalíte ve velkém množství soli, nebo připravit silný solný nálev a maso v něm nechat naložené. K zajištění lepší chuti můžete přidat trochu třtinového cukru nebo medu.

Existují také speciální soli určené pro konzervaci masa, které můžete použít pro rychlejší a efektivnější solení.

Uzení masa

Uzení masa je další tradiční technika, která prodlužuje jeho trvanlivost. Podívejte například na postup při uzení vepřové panenky.

Díky uzení získává maso charakteristické aroma, které je u mnoha lidí oblíbené. Můžete si k tomu postavit udírnu třeba podle našeho návodu. Uzené maso se poté může skladovat zavěšené a konzumovat podle potřeby.

Sušení masa

Sušené maso je populární díky své dlouhé trvanlivosti a absenci bakterií. K jeho přípravě potřebujete elektrickou sušičku nebo troubu.

Mějte na paměti, že je důležité maso nakrájet na tenké plátky a minimalizovat množství tuku, který by mohl bránit sušení. Sušte maso při teplotě kolem 80 stupňů po dobu 4-5 hodin.

Zavařování masa

Zavařování masa je metoda, která vám umožní rychle zpracovat velké množství masa a dlouhodobě jej udržet. Důležité je použít čerstvé maso a pečlivě dodržovat hygienické postupy.

Mějte připravené zavařovací sklenice, víčka, hrnec a teploměr. Jako první sterilizujte sklenice, poté maso nakrájejte na kusy a napěchujte do sklenic. Přidejte trochu vody, sůl, uzavřete víčkem a zavařujte ve velkém hrnci při teplotě 100 stupňů po dobu 2-3 hodin.

Po skončení zavařování sklenice vyjměte a nechejte je odpočívat 24-48 hodin. Poté celý proces zavařování zopakujte ještě jednou, aby byla zajištěna maximální trvanlivost.

Pokud vás zaujala tato varianta a chtěli byste si přečíst více, podívejte i na náš podrobnější článek, který se věnuje tématu, jak zavařit maso do sklenic.

Jak dlouho maso bez lednice vydrží?

V článku jsme probrali čtyři způsoby uchování masa bez lednice, níže uvádíme přibližnou dobu trvanlivosti masa u každého z těchto způsobů.

Nasolené maso může vydržet několik týdnů, obvykle 3-5 týdnu v závislosti na teplotě. Primární je tedy, aby bylo maso správně nasolené a skladováno v chladných, suchých a temných podmínkách.

Uzené maso může vydržet mimo lednici klidně několik týdnů v závislosti na metodě uzení, druhu masa a skladovacích podmínkách.

Sušené maso, jako je například jerky, má velmi dlouhou trvanlivost, často až 1-2 roky, pokud je uloženo v neprodyšném obalu a v chladných a suchých podmínkách. Otevřený a konzumovaný produkt by se měl spotřebovat do několika týdnů.

Zavařené maso může vydržet 1-2 roky, pokud jsou dodrženy správné zavařovací postupy a maso je skladováno v chladných a temných podmínkách. Po otevření zavařeniny by mělo být maso uloženo v lednici a zkonzumováno do několika dnů.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz