Zahradní krb s udírnou. Vyrobte si ho snadno svépomocí

zahradni krb s udirnou
Zdroj: Pixabay
Autor: Kristýna Franclová

Chcete ozvláštnit svou terasu či zahradu o krásný krb, který se stane její dominantou? Zahradní krb sluší prakticky každé zahradě. Přečtěte si nyní naše rady a tipy k tomu, jak si postavit zahradní krb s udírnou svépomocí.

Grilování v zahradním krbu

Neexistuje nic krásnějšího, než se posadit na terase do vašeho oblíbeného zahradního křesla, dát si skleničku vína a užívat si krásný pohled do zahradního krbu. Že zatím žádný krb nemáte? Nyní je ideální doba na to, abyste si ho postavili.

Jak začít? Nejdříve ze všeho vyberte místo. Ne každý má prostornou terasu a správně situovanou. Popřemýšlejte, do jaké části terasy by se krb hodil, jak velký má být a jestli k němu přistavíte i nějakou tu praktickou odkládací plochu.

Druhý krok je plánek. Bez tohoto kroku se při výpočtu materiálu ani při stavbě neobejdete. Nemusíte být zrovna zdatní malíři. Stačí načrtnout hrubý design krbu a jeho velikost.

Dále popřemýšlejte, z jakého materiálu by měl být a jaké doplňující zařízení chcete instalovat. Kde budete skladovat dřevo, grilovací uhlí a jak budete krb čistit. Dobře vypadá rohový krb. Ten ušetří mnoho prostoru a zároveň využijete prostor, který by jinak zůstal „hluchý“.

V poslední řadě si také rozmyslete účel krbu. Krb můžete využít pro navození romantické atmosféry, ke grilování pro uzení.

Jak postavit zahradní krb?

Zděný krb potřebuje pro dobrou stabilitu kvalitní základy. Základna by měla sahat cca 80 cm do hloubky terénu, tedy do nezámrzné hloubky. Na dno základů vysypte štěrk, ve výšce 20 cm. Obvod zpevněte ztraceným bedněním a celý prostor vybetonujte.

Ještě dříve, než se pustíte do zdění, musíte mít naplánováno, v jaké výšce budou umístěny rošty, popř. háky či závěsy. Pro krb jsou ideální dva rošty. Spodní pro dřevo, pod který umístíte popelník, horní pro opékání. Oceníte více poloh umístění roštu.

Prostor pro samotné rošty poté připravíte mezerami při zdění. Rošty ke krbu si můžete koupit bez problémů v každém hobbymarketu.

Zdění krbu nepodceňujte. Spodní část vyzděte Ytongem nebo cihlami. Pro ohniště musíte použít žáruvzdorný spojovací materiál i cihly. Nejpopulárnější jsou ze šamotu nebo upraveného betonu.

Komín k zahradnímu krbu

Komín by měl být ideálně se stříškou. Mezi topeniště a komín patří sopouch z ocelového plechu, žáruvzdorných cihel nebo kamene. Výška komína jsou minimálně 2 metry. Postavil jej lze ze speciálních betonových tvárnic, plných cihel nebo ocelového plechu.

Pro udírnu stačí vyzdít další komoru, ideálně nad ohništěm. Topící rošt může být pro obě komory stejný. Pro dvířka použijte nerezový plech, měď či dřevo. U udírny by měla být dodržena délka kouřovodu minimálně 1,5 m. Průměr trubky by se měl pohybovat mezi 15-18cm.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz