Jak odstranit zápach z oblečení? Zkuste to i bez pračky

moderní praní
Zdroj: Pixabay
Autor: Iveta Schwarzová

Naše oblečení je hojným lapačem různých pachů. Může se jednat o pot, plíseň nebo kouř, které se na našem oblečení velmi snadno zachytí a následně nás provází celý den. Při některých řešeních zápachu z oblečení se obejdete i bez pračky.

Rychlá pomoc bez nutnosti praní

Pokud nás trápí pouze mírný a ojedinělý zápach, poradíme si s ním rychle pomocí doma připravené vůně. Stačí si vzít lahvičku s rozprašovačem a tu naplnit směsí vody a octa v poměru 1:1. Do směsi je dobré přidat několik kapek esenciálního oleje.

V případě, že zjistíme, že naše oblečení nepříjemně zapáchá, jednoduše na sebe roztok nastříkáme a necháme uschnout. Oblečení můžeme také vložit do sušičky spolu s voňavým míčkem, který je přímo pro tyto účely určený.

Jak si poradit s parfémem nebo potem

Na velmi silný pach parfému je ideálním pomocníkem jedlá soda. Navoněné triko umístíme do kbelíku se studenou vodou, do které přidáme jeden šálek jedlé sody a 4 šálky vody horké.

Oblečení v tomto roztoku necháme ponořené přes noc. Následně triko vypereme stejným způsobem, jako jsme zvyklí. Zápach potu je velmi častým problémem hlavně u košil.

Pokud nám košile zapáchá i po vyprání, je dobré připravit si roztok dvou šálků jedlé sody s vlažnou vodou. Košile v tomto roztoku necháme namáčet alespoň 24 hodin. Následně košili vypereme podle návodu.

Silně znečištěné oblečení

Opravdovým oříškem může být oblečení, ve kterém cvičíme. Na něm je koncentrace potu opravdu silná a poradit si s tím je občas velmi složité. Do pračky se k takovému oblečení hodí přidat šálek destilovaného octa. Takto vyprané prádlo nesušíme v sušičce, ale na slunci.

Silný zápach dokáže způsobit také smažené jídlo. I takové prádlo je potřeba nejprve vyprat se silným pracím prostředkem, ke kterému přidáme šálek jedlé sody. Pokud tento postup nepomůže, je dobré oblečení namočit alespoň na dvě hodiny do roztoku horké vody se dvěma šálky jedlé sody. Následně oblečení znovu vypereme.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz