Sterilizace sklenic před zavařováním je důležitá. Podívejte, jak na to

zavarovaci sklenice
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Před každým zavařováním by měla proběhnout vždy sterilizace sklenic. Pokud tak neučiníte, riskujete, že se vám zavařenina začne časem kazit. Sterilizace ničí veškeré bakterie a zabraňuje tak množení bakterií v zavařeném jídle, jeho následnému zkažení a tvoření plísní.

Jak sterilizovat sklenice?

Správná sterilizace sklenic probíhá při vyšších teplotách. Ať už máte sklenice nové nebo použité, tak je dobré je protáhnout myčkou nebo případně umýt v ruce. Sklenice potom vložte do velkého hrnce s vodou tak, aby byla každá sklenice ponořená.

Sklenice vkládejte vždy do studené vody a postupně vodu zahřívejte až do úplného varu. Při varu držte sklenice v hrnci cca 5 minut a potom můžete hrnec s vodou vypnout a nechat samovolně vychladnout.

Dávejte si velký pozor na teplotní šoky sklenic, při kterých by mohla sklenice prasknout. Stejně tak nevytahujte teplé sklenice z vody. Nechte je prostě vychladnout na pokojovou teplotu.

Důležitá je i sterilizace víček

Při sterilizování zavařovacích sklenic nesmíte zapomenout ani na sterilizaci víček. Ta probíhá v podstatě stejným způsobem, jen s tím rozdílem, že víčka můžete klidně hodit přímo do vroucí vody.

Stejně tak je můžete ale naházet do studené vody a zahřívat. Jako u sklenic je nechte alespoň 5 minut povařit a potom vychladnout do pokojové teploty.

Při sterilizaci sklenic i víček se může ve vodě srážet vodní kámen, který potom dělá na sklenicích i víčkách nepříjemný povlak. Tomu můžete zamezit přidáním octa do vody, ve které se rozhodnete sterilizovat. Je potřeba přidat přibližně 50 ml octu na 1 litr vody.

Sterilizovat můžete také v mikrovlnce

Pokud budete chtít sterilizovat rychleji, můžete využít sterilizátor do mikrovlnky, který nejběžněji využívají maminky pro sterilizaci dudlíků nebo lahviček pro děti.

Sterilizátor do mikrovlnky je většinou uzavíratelná nádoba, kde se do spodní části naleje voda a do horní části na mřížku naskládáte věci ke sterilizaci. Mikrovlnná trouba dokáže rychle vodu přeměnit v páru o vysoké teplotě, která dokáže dobře sterilizovat věci ve sterilizátoru.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz