Jak vyčistit připálený hrnec nebo připálenou pánev. Pomocí jednoduchého triku bude nádobí jako nové

připálené nádobí
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vyčistit připálené nádobí potřebuje někdy asi každý, kdo často vaří. Někdy můžete pokrm hlídat jako oko v hlavě, ale stejně se stane, že něco připálíte. Tím se rozhodně netrapte, protože i značně připálený hrnec nebo připálená pánev jdou snadno vyčistit.

K dokonalému vyčištění připáleného hrnce nebo pánve vám stačí znát jednoduchý trik s pomocí běžných domácích surovin, jakými jsou ocet a soda.

Připálené nádobí vyčistíte pomocí octa a sody

I totálně připálené nádobí, jako jsou například připálené hrnce, můžete vyčistit pomocí běžných surovin, jako jsou třeba ocet a soda. Do připáleného hrnce nalijte vodu a hrnec octa. Tuto kombinaci přiveďte k varu a odstavte z plotny.

Jakmile budete mít hrnec odstavený z plotny, tak přidejte ještě dvě lžičky jedlé sody a celou směs promíchejte. Potom připáleniny jednoduše vyčistíte pomocí houbičky na nádobí. Půjde to opravdu jednoduše. Dávejte si pozor na používání drátěnky u hrnců, které mají povrch, který se dá jednoduše poškrábat.

Na jiné nádobí může platit zase něco jiného

Například na připálené nádobí, které je z litiny, platí hrubá sůl. Pokud máte připálenou litinovou pánev, tak můžete použít ¼ hrnku hrubé soli na dno pánve, které potom budete drhnout pomocí ubrousku. Můžete použít krouživé pohyby a hned uvidíte, jak půjde připálená vrstva dolů.

Špinavý můžete mít i grilovací rošt v troubě, kde se připalují vytékající šťávy z masa a jiných pokrmů. Na špinavý grilovací rošt platí cibule. Rozkrojte si cibuli a napíchněte ji na vidličku. Rozkrojenou stranou jezděte po grilovacím roštu. Uvolněná šťáva uvolní připáleniny a při dalším grilování bude rošt zase čistý.

Nádobí nemusí být špinavé jen od připálenin

Pokud máte v kuchyni zanesené struhadlo od sýra nebo jiných potravin a nevíte jak na něj, tak vyzkoušejte bramboru. Jednu bramboru nastrouháte na struhadle a látky obsažené v ní uvolní zbytky jiného jídla. Potom už stačí struhadlo dát do myčky nebo umýt v ruce.

Jestli vás trápí zašlé sklenice kvůli tvrdé vodě, tak můžete vyzkoušet ubrousek namočený v octu a tím sklenice vyleštit. Budou zase během chvíle jako nové.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz