Jak na správný steak? Vychutnejte si pravou chuť masa

spravny steak
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Grilovací sezóna je před námi, a tak se přímo nabízí otázka – jak na správný steak? Chutný steak rozhodně nepotřebuje tuny koření. Správně steak totiž připravíte jen ze základních surovin, abyste si vychutnali pravou chuť grilovaného masa.

Důležitá je však nejen výška steaku, ale také doba jeho naložení. Stejně důležitý je i způsob přípravy šťavnatého steaku. Pojďme se tedy podívat, jak připravit správný steak.

Chutný steak jen s pomocí soli a česneku

Na dobrý a chutný steak z vepřového masa si kupte ideálně celou velkou šrůtku masa, kterou budete porcovat až těsně před přípravou steaku. Celou šrůtku očistěte a případně opláchněte pod vodou. Potom ji celou zabalte do soli a zhruba hodinu nechte pustit vodu.

Přebytečnou vodu vylijte pryč a šrůtku znovu nasolte a po celé ploše potřete utřeným česnekem. Jakmile budete mít nasoleno a načesnekováno, tak šrůtku zabalte do fólie pomocí vakuovacího zařízení.

Správný steak musí být ideálně vysoký

Jestliže chcete připravit správný steak, tak musí být ideálně vysoký. Šrůtku si tedy rozřežte na cca 3 – 4 cm silné plátky, které potom jen velmi jemně naklepete pomocí paličky na maso. Steak naložený v soli a česneku již není potřeba nijak dochucovat.

Na steak musíte mít pořádně rozpálenou pánvičku nebo gril. U steaku je velmi důležitá teplota proto, aby došlo k rychlému zatažení masa.

Proto dejte steak na gril nebo pánvičku a po cca deseti vteřinách ho ihned otočte, aby se steak zatáhnul z obou stran a nedocházelo ke ztrátě šťávy z masa.

Pokud nevíte, jestli je steak udělaný, tak sledujte čas

Jestliže máte steak naporcovaný na 3 – 4 cm kousky a gril nebo pánvičku pořádně rozpálenou, tak bude stačit steak dělat cca 4 minuty z každé strany. Každý má rád steak jinak propečený, proto se doba může lišit.

Jestliže chcete mít opravdu jistotu, jestli je steak udělaný, tak ho prostě v nejvyšším místě rozřízněte a podívejte se na barvu masa.

Pokud ještě není hotové, tak ho otočte rozříznutou stranou na pánev, aby se strana steaku zase zatáhla a pokračujte v grilování, dokud nebude maso hotové.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz