Jak pěstovat kedlubny. Vypěstujte si vlastní úrodu na své zahradě

domaci kedlubny
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pěstovat kedlubny na zahradě se velmi vyplatí, protože je to jednoduché a kedlubny jsou objemné i chutné. Kedlubny mají také tu výhodu, že je můžete pěstovat téměř po celý rok. Pojďme se tedy podívat, jak správně pěstovat kedlubny.

Pěstovat kedlubny zvládnete jednoduše

Jednoduše vypěstovat kedlubny můžete na každé zahrádce. Ještě lépe se však kedlubnám bude dařit v přichystaném skleníku, kde jsou pro pěstování kedluben ideální podmínky.

Pro pěstování kedluben je vhodné si nejprve připravit půdu. Půda by měla být pořádně prokypřená a pohnojená. To vše je potřeba udělat minimálně měsíc před tím, než se rozhodnete do půdy kedlubny sázet.

Ideálním postupem je tedy půdu pohnojit, přerýt a potom pomocí hrabiček nebo rotavátoru srovnat a rozmělnit. Taková půda je pro výsadbu kedluben ideální.

Jak správně pěstovat kedlubny

Při pěstování kedluben máte vlastně dvě možnosti. Buďto si kedlubny předpěstujete už doma, kdy potom budete ven přesazovat již vyrostlé rostlinky.

V tomto případě je ideální mít několik plastových kelímků, kdy do každého dáte jedno semínko kedlubny. Semínko se časem promění na rostlinku, kterou pak i s kořenovým balem a hlínou z kelímku přesadíte do půdy.

Vypěstovat kedlubny však můžete i rovnou ze semínka, kdy semínka kedluben rozmístíte do půdy ve vzdálenosti 25 centimetrů od sebe. To je ideální vzdálenost, ať si kedlubny mezi sebou neubírají prostor ani živiny. Kedlubny je potřeba zalévat ideálně přímo k rostlince.

Jak se starat o kedlubny

Pěstovat kedlubny přináší starosti i při jejich dozrávání. Je potřeba půdu okolo držet čistou a bez plevelů. To znamená, že budete muset své kedlubny pravidelně okopávat. Veškerý plevel kolem by totiž ubíral živiny kedlubnám a výsledek by nebyl tak dobrý.

Kedlubny nenechávejte přezrát. Ideální velikost pro sklizeň kedluben je velikost lidské pěsti. Potom už totiž kedlubna začne spíše tvrdnout a ztrácet vodu. Pokud si tedy chcete vychutnat lahodnou měkkou úrodu kedluben, tak je potřeba je sklízet ve správném čase.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz