Jak správně vytáhnout klíště. Dodržujte zásadní pravidla

vytáhnout klíště
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Ve většině případů si budete chtít vytáhnout klíště doma, protože s tím asi každý hned nepoletí na pohotovost. Pokud si však na tento úkon nevěříte, tak se rozhodně nestyďte vyhledat lékařskou pomoc, protože u klíštěte je důležité, aby se vytáhla celá jeho část. Pojďme se podívat na to, jak správně vytáhnout klíště.

Vyndání klíštěte

Úplným základem je vyndat klíště co nejrychleji a poté sledovat místo nálezu. Snažte se proto vždy vytáhnout klíště ihned po tom, co ho na sobě objevíte.

Neméně důležité je po vyndání klíštěte ještě několik dní sledovat místo, kde bylo klíště přisáté. Ve většině případů budete mít na tomto místě červený flek, ten by však neměl být o moc větší, než bylo klíště samotné.

Pokud by se začal flek zvětšovat, tak co nejrychleji vyhledejte pomoc lékaře. Mohlo by se jednat o boreliózu nebo jinou závažnou nemoc. V časném zachycení lékařem můžete tuto nemoc vyřešit pomocí antibiotik.

Jak vytáhnout klíště správně?

Dříve se klíště vytahovalo pomocí vytočení vatovou tyčinkou proti směru hodinových ručiček. Dnes už máme lepší metody, jak vytáhnout klíště. V posledních letech se proto začalo klíště vytahovat pomocí pinzety.

1. Klíště i okolní ránu zakapejte silnou dezinfekcí a pinzetou uchopte klíště co nejblíže vašemu tělu.

2. S klíštětem začněte jemně kývat ze strany na stranu. Klíště se během několika chvil pustí.

3. Ránu zkontrolujte, zejména jestli se klíště dostalo ven celé a znovu ránu vydezinfikujte. Několik dní je poté potřeba ránu důkladně sledovat.

Jak se zbavit klíštěte?

Až se vám podaří vytáhnout klíště, tak se ho rozhodně nesnažte zkoumat nebo rozmačkávat mezi prsty. I tak by mohlo dojít trhlinkou v kůži k nákaze. Proto ho opatrně zabalte do ubrousku a spláchněte do záchodu. Ideální je si nasadit jednorázové gumové rukavice již při vytahování klíštěte.

Pokud máte strach, zda bylo klíště infikováno, tak ho můžete také zabalit do igelitového pytle a odeslat do speciální laboratoře, kde to zjistí.

Můžete si však pořídit i domácí testy na boreliózu, které seženete v lékárně. Nejlepší prevencí před klíštětem je správné oblečení v přírodě a vyhnutí se vysoké trávě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz