Jak na pěkné nehty: Doplňte potřebné vitamíny a minerály

jak na pěkné nehty
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

To, jak kvalitní je vaše strava, se často promítá i do stavu nehtů. Pokud máte třepivé nehty, měli byste se zamyslet nad tím, co jíte. Jak mít pěkné nehty? Stačí tělu dodat potřebné vitamíny a minerály. V našem článku si představíme, které to jsou.

Fakta o nehtech

Nehty rostou poměrně rychle, a to až o 0,1 milimetru za den. Je dokázané, že v létě rostou rychleji, zatímco během nemoci nebo ve stresu se jejich růst zpomalí.

Abyste měli z nehtů radost, musíte jim věnovat patřičnou péči a doplnit svou stravu o některé vitamíny a minerály. Problémy s nehty na rukou se projevují jejich křehkostí, lámáním, nažloutlým odstínem nebo bílými flíčky na povrchu.

Změna barvy je způsobena zejména nedostatkem vitamínu B12. Pokud chybí bílkoviny, zinek či vitamín C, objevují se na nehtech bílé skvrnky. Za křehkostí nehtů zase hledejte nedostatek vitamínu A a vápníku. Málo zinku se poté projeví suchými a křehkými nehty.

Vitamíny a minerály pro zdravé nehty

Jak jsme uvedli již výše, pro kvalitní a zdravé nehty jsou důležité zejména vitamíny skupiny B, pak vitamín C, E, D a A. Obsahují je zelenina a ovoce, pivovarské kvasnice, dýňová semínka nebo ořechy, sýry, mléko a vejce. Z minerálů byste neměli zapomínat na vápník, železo, zinek, hořčík a také křemík. Podstatné je také do těla dostat kolagen.

Vitamín C je nápomocný proti nepříjemným záděrům, jež dokážou pořádně potrápit. Naproti tomu vitamín A nehty posiluje a má příznivý vliv na to, aby nebyly třepivé, křehké či vysušené.

Jak zabránit lámání nehtů?

Proti lámání nehtů pomáhá železo, které najdete hlavně v mase, ve fazolích či listové zelenině. Výborný je i křemík, jehož dostatečné množství v těle vede k pružným a pevným nehtům. Najdete ho v kořenové zelenině nebo celozrnném pečivu.

Všechno potřebuje svůj čas

Pokud se vám stane, že vaše nehty nejsou v nejlepší kondici, pak si náprava vyžádá určitý čas. Nebude to jako mávnutím kouzelného proutku, ale poctivou a vyváženou stravou si můžete dopomoci k nápravě.

Regenerace nehtů

Potřebný čas věnujte i regeneraci nehtů. Dobré regeneraci nehtů prospějí i domácí prostředky – lze použít třeba citronovou šťávu, kterou vmasírujete do nehtového lůžka.

Nebo můžete použít medovou kúru, kdy tekutým medem nehty potřete a necháte asi deset minut odpočívat. Pak vše opláchnete.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz