Přírodní zdroj vitamínu C: Jak sbírat šípky a správně je sušit

doba sběru šípků
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Vždy na podzim přichází doba sběru šípků, na kterou se určitě těší všichni milovníci bylinek a přírodních zdrojů vitamínů. Do červena zbarvené plody šípku je možné využít v lidovém léčitelství i v kuchyni. Jak sbírat a sušit šípky?

Účinky šípků na lidské zdraví

Šípky byly součástí lidového léčitelství už v 11. století. Lidé je využívali především díky obsahu vitamínu C, na který jsou šípky bohaté.

My sice máme k dispozici i jiné potraviny, ale šípky z přírodních zdrojů jsou stále žádané. Je to i proto, že společně s obsahem rutinu, vápníku a již zmíněného vitamínu C jsou šípky přímo ideálním prostředkem proti paradentóze a onemocnění dásní.

Sběr šípků

Nejlepší doba na sběr šípků k sušení je konec září nebo počátek října. Je třeba je sbírat tehdy, kdy jsou zralé. To poznáte podle jejich krásné červené barvy. Na omak musejí být tvrdé. Změklé nebo nahnědlé plody by se sbírat neměly.

Někdo radí sbírat šípky po prvních mrazících, protože tehdy jsou plody nejsladší. To je pravda, ale ty už přišly také o většinu vitamínu C. Jestliže z nich ale chcete vyrobit marmeládu nebo víno, můžete vzít i je. Pro sušení se ale nehodí.

Šípky je vhodné sbírat v rukavicích, protože keře mají trny. Na plody si připravte košík nebo plátěnou tašku. Igelitový sáček nechte raději doma, šípky by se v něm mohly zapařit a zplesnivět.

Před sušením šípky přeberete a necháte jen vyzrálé a zdravé plody. Ty omyjete pod vodou a zbavíte stopky a zbytků okvětí. Sušit je můžete buď celé, nebo nasekané.

Jak sušit šípky?

Cílem by mělo být sušit šípky co nejekonomičtěji a zároveň nejšetrněji, abyste v šípcích zachovali co nejvíce vitamínu C. Šípky tak lze jednoduše sušit na vzduchu na slunci, poté co jsme je nasypali na plech vyložený pečicím papírem. K sušení lze využít balkon i terasu.

Sušení šípku může probíhat i v troubě. To jistě využijete tehdy, pokud již venku není příjemně teplé počasí. Teplotu trouby byste měli nastavit na cca 70 °C a nechat dvířka pootevřená, aby měla kudy odcházet vlhkost. Dobře usušené plody se dají rozlomit či rozdrobit a mají tmavě červenou barvu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz