Jak se zbavit vší a hnid: Spolehlivé postupy, kterými se jich doma zbavíte

vsi ve vlasech
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Letošní školní rok bude trochu jiný. Co však zůstává stejné je to, že se rodiče musí s otevřením škol připravit i na jednoho nezvaného návštěvníka, jehož si někdy děti ze školy přinesou – veš dětskou. Jak se proti ní bránit?

Život vši dětské

Je malá, ale přesto dokáže hodně pozlobit. Veš dětská dorůstá maximálně 3 milimetrů. Dospělý jedinec saje krev až pětkrát denně. Samice kladou vajíčka neboli hnidy, jež přilepuje na vlasy. Z nich se za 11 dní vylíhne nymfa, jež dospívá za 8 dní.

Napadení vší dětskou se nazývá odborně pedikulóza. Naštěstí není veš přenašečem závažných onemocnění, ale mít ji ve vlasech je velmi nepříjemné.

Jak se zbavit vší ve vlasech?

V minulosti lidé neměli dostatek prostředků k hubení vší. Používali proto to, co měli po ruce. Osvědčil se jim petrolej a zábaly z něj. V dnešní době ale tuto léčbu už raději nezkoušejte. Petrolej je hořlavina, navíc může poškozovat vlasy i pokožku. Vhodný není ani šampon na psy.

Pokud se chcete vší spolehlivě zbavit, musíte je udusit. Osvědčil se i zábal z tea tree oleje, který se vmasíruje do vlasů, obalí fólií nebo gumovou čepicí na plavání a nechá se působit.

Další možností je použití vysokoprocentního alkoholu typu vodka nebo slivovice, který se smíchá s rostlinným olejem v poměru 1:1. Směs vetřete do vlasů, opět zabalíte do igelitu a necháte působit alespoň po dobu 3 hodin.

Česání je nutností

Na vši zabírá také úplně obyčejné vyčesávání vlasů pomocí speciálního hřebenu. Tzv. všiváček je běžně k zakoupení v drogeriích.

Vyčesávat byste měli vši a hnidy nad papírem, nebo ještě lépe nad vanou, abyste měli přehled, kolik jich z vlasů vypadlo. Pamatujte si, že vši se rychle množí, proto je třeba všechny procedury po cca 9 dnech zopakovat.

S těmito postupy byste nyní měli být v případě, že vás veš během školního roku navštíví, spolehlivě připraveni.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz