Prsten jako dárek: Jak změřit jeho správnou velikost

velikost prstenu
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Prsten je symbolem lásky. Jako kruh symbolizuje věčnost i dokonalost. Takovým může být každý šperk, ať je vyrobený ze stříbra, zlata nebo chirurgické oceli. Pokud prsten kupujete, musíte znát správnou velikost. Víte, jak ji změřit?

Tipy na výběr prstenu

Když přijdete do zlatnictví, nabídnou vám prsteny různých velikostí. Měli byste vědět, že ta se udává v milimetrech, což znamená, že prsten ve velikosti 55 má svůj vnitřní obvod dlouhý 55 milimetrů.

Běžné dámské velikosti jsou 52 až 57 a panské 60 až 63. V kamenných prodejnách není problém osobně vyzkoušet různé velikosti šperků. Horší je to u internetových obchodů, kde je třeba spoléhat na to, jakou velikost naměříte doma.

Při vybírání vhodné velikosti je nutné počítat s tím, že prsten musí projít přes kloub, který bývá širší, a že v létě často prsty na rukou otékají a zvětšují svůj objem. Obecně platí, že pokud je prsten širší jak 6 milimetrů, je lepší si vzít velikost o číslo větší.

Zlaté i stříbrné prsteny lze velikostně upravovat – tedy zmenšit nebo zvětšit, o což se postarají ve zlatnictví, a to jejich upravením a nastavením. U šperku z chirurgické oceli je poté možné vybrousit jeho vnitřní obvod, čímž se prsten zvětší.

Jak určit velikost prstenu?

Velikost prstenu můžete zjistit pomocí měřicího proužku nebo posuvného pravítka.

Měřící proužek

Připravíte si papírovou pásku, jejíž šířka bude maximálně 2 až 3 milimetry a délka asi 10 centimetrů.

mereni prstenu
měření prstenu

Pásku omotáte okolo prstu, na které chcete prsten nosit. Je nutné ji silně utáhnout, aby byl výsledek co nejpřesnější. Tužkou si pak na pásce zaznačíte místo, kde se oba konce stýkají.

Po opětovném rozbalení papírové pásky je možné zjistit pomocí pravítka naměřenou délku, a tedy i velikost prstenu.

Posuvné pravítko

K měření velikost prstenu je možné využít i posuvné pravítko, kdy se změří vnitřní průměr prstenu a podle tabulky pak zjistí jeho velikost.

Problémem může být ovšem to, že ne každý má takové pravítko doma k dispozici.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz