B-komplex pomáhá správné činnosti mozku a srdce. Jak poznat jeho nedostatek v těle

b komplex
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Některé vitamíny se neukládají do zásoby, takže je nutné je pravidelně doplňovat pestrou stravou. Patří k nim i B-komplex, kromě vitamínu B12. Důležitým úkolem vitamínů skupiny B je udržovat v normálu činnost mozku a srdce. Současně se podílejí na metabolických procesech, kdy dochází k výměně energie.

Jak poznat nedostatek vitamínů B?

Jestliže máte zvýšenou tělesnou námahu, zažíváte stres, konzumujete nadměrné množství cukru nebo držíte redukční dietu, můžete trpět nedostatkem vitamínu B1 – thiaminu. Jeho absolutní nedostatek způsobuje nemoc zvanou beri-beri.

Při nedostatku vitamínu B2 – riboflavinu může být člověk světloplachý, trpí onemocněním kůže, akné nebo mu praskají koutky úst.

Když chybí vitamín B3 – niacin, projeví se to na kůži, úzkostmi nebo poruchami trávení.

Únavu, svalovou slabost, nespavost, ztrátu chuti k jídlu a podrážděnost může způsobit nízká hladina vitamínu B5 – kyseliny pantothenové nebo vitamínu B6 – pyridoxinu.

Vitamín B7 – biotin je důležitý za zdravý vzhled vlasů, nehtů a pokožky. Je-li ho v těle málo, což bývá poměrně vzácné, projevuje se to depresemi, padáním vlasů, poruchami zraku.

Kyselina listová neboli vitamín B9 přispívá k tvorbě DNA a produkci červených krvinek. Jeho nedostatek v těle těhotných žen může způsobit poruchu vývoje plodu, bledost, slabost i výkyvy nálad.

Vitamín B12 – kobalamin často chybí vegetariánům a veganům, protože se nachází pouze v živočišné stravě. Způsobuje chudokrevnost, poruchy růstu, únavu a neurologické poruchy.

Proč je třeba dbát na pestrou stravu?

B-komplex (neboli thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, pyridoxin, biotin, kyselina listová, kobalamin) zlepšují imunitní systém, zmírňují únavu a podporují psychické zdraví. Důležitým úkolem vitamínů skupiny B je i podpora správné činnosti mozku a srdce.

Jejich nedostatkem mohou trpět zejména osoby z rizikových skupin, jako jsou těhotné a kojící ženy, senioři, vegani a vegetariáni nebo lidé chronicky nemocní. Tito by měli doplňovat B-komplex mnohem pozorněji než ostatní. Třeba i prostřednictvím potravinových doplňků, jež jsou k dostání v lékárnách.

Předávkování vitamíny skupiny B nehrozí, protože jsou rozpustné ve vodě, tudíž nadbytek se vyloučí z těla ven.

Vitamíny skupiny B v potravinách

Kde najdeme vitamíny skupiny B? Najdeme je jak v živočišné, tak i rostlinné stravě.

Bohaté na vitamíny B jsou zejména luštěniny, drůbeží maso, vnitřnosti, ořechy, listová zelenina, mléčné výrobky a celozrnné obiloviny. B-komplex obsahuje také maso, játra nebo pivovarské kvasnice.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz