Pes v rodině: Jaké plemeno psa vybrat k dětem

pes v rodině
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Psi provázejí člověka už minimálně 14 tisíc let. Je to dost dlouhá doba na to, aby se mezi nimi vytvořilo pevné pouto. Pro někoho je pes v rodině jejím právoplatný členem, jinému pes hlídá jeho majetek. Pokud chcete pořídit psa dětem, musíte vybrat vhodné plemeno. Jaké plemeno k dětem tedy vybrat?

Hlavní péče o psa bude vždy na dospělých

Platí, že i když psa pořídíte dětem, tak se o něj stále budete muset jako dospělí postarat vy. Děti mohou pomáhat, aby přiložily ruku k dílu, ale ta hlavní část péče bude vždy na rodičích.

Je to dáno hierarchií ve smečce, kterou rodina pro psa je. Pes musí respektovat svého pána. Kromě toho počáteční nadšení z nového kamaráda většinou brzy z dětí opadne a zůstanou jen povinnosti, bez kterých se život psa neobejde – strava, pravidelné procházky, očkování, výchova.

Jaký pes je nejvhodnější k dětem?

Při rozhodování o tom, jaký pes se hodí k dětem, vybírejte takové psí plemeno, jež se vyznačuje trpělivostí a pozitivním vztahem k dětem. Důležité také je, co máte v plánu se psem provádět. Budete s ním často jezdit na výlety, cvičit agility nebo jen chcete mít doma zvířecího kamaráda, který si rád poleží? K dětem se poté nejčastěji doporučují:

  • labradorský retrívr
  • zlatý retrívr
  • francouzský buldoček
  • boxer
  • kavalír king charles španěl
  • mops

Jsou to rasy, které mají v povaze milovat svého pána a být mu dobrým společníkem. Jenže každý pes může být jiný a vše začíná už u štěněte, které je nutné správně vychovat. Tak jako malé dítě.

I pes do rodiny musí umět základní povely a být poslušný. Pokud toto člověk zanedbá, bude mít doma psa, co si bude dělat, co chce, a který časem přeroste svého pána přes hlavu.

Pes z útulku – výhody a rizika

Kdo má už se psy určité zkušenosti, klidně si může pořídit psa z útulku. I zde najde vhodného společníka do rodiny.

Musí ale počítat s tím, že psi z útulku mají za sebou ne vždy pěkné životní zkušenosti a podle toho se k nim musí přistupovat. Na druhou stranu dokážou být velmi vděční.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz