Dětská autosedačka: Podle čeho vybrat pro své dítě tu nejkvalitnější

detska autosedacka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Dětskou autosedačku potřebujete, pokud se chystáte přepravovat v autě dítě, které neměří více než 150 cm a neváží více než 36 kg. Dříve tomu bylo trochu jinak, dříve potřebovalo autosedačku dítě, které nemělo více než 12 let věku.

Důležité u autosedačky je, aby bezpečnostní pás auta nevedl přes krk dítěte. Další důležitou bezpečnostní zásadou při přepravě dětí v autě je správné upevnění autosedačky na sedačce auta.

Pokud máte strach ze správného upevnění dětské autosedačky do bezpečnostního pásu, tak si můžete vybrat variantu pevné základny, u které potom autosedačku jednoduše zacvaknete.

Podle čeho dětskou autosedačku vybírat?

Dětskou autosedačku vybírejte podle bezpečnostních prvků, které autosedačka má. Většinou platí pravidlo, že čím je sedačka dražší, tak tím více bezpečnostních prvků má. Velký rozdíl je také ve váze autosedaček.

Zatímco průměrná autosedačka pro děti od 0 do 13 kg, tedy autosedačka pro ty nejmenší děti může vážit okolo 5 kg, tak si můžete pořídit autosedačku, která váží pouze 2,5 kg. To ocení hlavně maminky, které mají větší děti.

Odlehčení autosedačky je způsobeno použitím bezpečnostní automobilové pěny, ze kterého má sedačka vyrobenou spodní část. Je to stejný materiál, jako se používá do přileb motocyklů.

Kolik stojí kvalitní autosedačka?

Kvalitní dětskou autosedačku pro nejmenší děti od 0 do cca 13 kg pořídíte už do 3 tisíc korun. Záleží, jestli si zvolíte běžný systém upínání do bezpečnostních pásů nebo zvolíte kvalitnější a jednodušší upínání s pevnou základnou. Taková autosedačka potom může stát i deset tisíc korun.

Základna je možná využívat i pro větší autosedačky. Dětskou autosedačku pro větší děti pořídíte průměrně za cenu 5 tisíc korun. Stejně jako u předchozí autosedačky platí, že čím dražší je, tak tím má více bezpečnostních prvků.

Velice důležitá je fixace hlavy, aby dítě v autosedačce během spánku nemělo příliš vykroucenou hlavičku. Fixace hlavy v autosedačce je důležitá i při bočním nárazu automobilu. Lepší dětské autosedačky jsou vybaveny i výklopnou boční zarážkou, která mírní případný náraz.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz