Co dělat v případě dopravní nehody: Poradíme vám, jak nenaletět

dopravní nehody
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

U dopravní nehody je potřeba vždy zachovat chladnou hlavu. Bezprostředně po dopravní nehodě vás musí jako první zajímat zdraví všech zúčastněných, teprve až potom zjišťujte škody na vozidlech. Nikdy od dopravní nehody neutíkejte ani neujíždějte. Vždy máte povinnost poskytnout ostatním první pomoc a zavolat o pomoc, pokud to situace vyžaduje.

Jak se chovat při dopravní nehodě?

Po zajištění všech zraněných a případného zavolání lékařské služby musíte zajistit i místo nehody. Každé auto by mělo mít v povinné výbavě výstražný trojúhelník, kterým dostatečně označíte místo nehody.

V každém autě by měla být i výstražná vesta. Pokud jich máte v autě dostatek, vybavte jimi celou posádku vozidla. Pokud to situace dovoluje, tak všechny ostatní osoby, které nejsou k řešení vzniklé situace potřeba, pošlete na bezpečné místo, a to například za svodidla.

Oznámení o dopravní nehodě

Situace u dopravních nehod jsou opravdu různé. Pokud se jedná o malou dopravní nehodu někde v křižovatce nebo na parkovišti bez zranění, škodě na obou vozidlech do 100 tisíc korun nebo bez poškození komunikace, tak nemusíte nehodu oznamovat policii.

Jestliže dojde ke zranění nebo nejste schopni obnovit provoz na komunikaci, tak policii volejte vždy, a to co nejrychleji.

Policii volejte i v případě, že se nedokážete dohodnout, kdo byl viníkem dopravní nehody. Vyhnete se tak problémům a minimalizujete riziko.

Záznam o dopravní nehodě pro pojišťovnu

V pojišťovně dostanete záznam o dopravní nehodě, který musíte vyplnit. Na zadní straně tohoto záznamu je podrobný návod, podle kterého můžete jednoduše při jeho vyplňování postupovat.

K vyplnění budete potřebovat technické průkazy obou vozidel, občanský i řidičský průkaz. Do záznamu se musí uvádět jak pojistitel obou automobilů, tak i řidiči. Pravdivost údajů se potvrdí závěrečným podpisem obou účastníků dopravní nehody.

Pojistnou událost následně musíte oznámit přes infolinku na pojišťovnu, kde potom budete muset doložit zbytek potřebných papírů.

Do záznamu musíte uvádět přesný popis situace, při které se nehoda stala. Na infolince potom popíšete, jaká přesná škoda poškozenému na vozidle vznikla.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz