Aby vám semišová ušeň vydržela vždy co nejdéle a zachovala si v dobrém stavu i svůj sametový povrch, je třeba se o ní dobře starat. Jemně chlupatý povrch, který přímo vybízí k pohlazení, je třeba čistit přece jen jinak, něž jiné běžné materiály.
Zapojte vysavač a na vodu zapomeňte
Semišovou ušeň můžete čistit s pomocí vysavače, který je však potřeba nastavit na co nejmenší stupeň sání.
Současně semiš vždy chraňte před kontaktem s vodou. Zbytky nečistot, které zůstaly po vysátí na povrchu vašich semišových produktů, proto je třeba odstranit pomocí vlhkého hadříku, nikoliv však pod tekoucí vodou.
Hadřík napusťte speciálním čistícím prostředkem určeným přímo na semišový povrch a krouživým pohybem se z ní snažte zbytky nečistot odstranit pryč.
Čištění semišových bot od bahna
Pokud jsou vaše boty znečištěné jen lehce, postačí na ně vzít jen suchý hadřík, který bez problémů váš prach očistí, případně zmíněný navlhčený hadřík.
V opačném případě, kdy dojde ke kontaktu s vodou, je zprvu vysušte novinami, které mají dobré absorpční schopnosti. Nasáknou do sebe všechnu přebytečnou vodu.
Zbytek můžete vyčistit jemným kartáčem, který lehce namočíte ve vodě. Boty čistěte vždy po celé délce rovnoměrně. Nevzhledné flíčky se snažte ještě dočistit. Barva bot by měla být vždy dobře sjednocená.
Pokud na vaše boty nanesete nechtěně bahno, nezbude vám nic jiného než ho nechat zprvu zaschnout. Nikdy nečistěte obuv ve chvíli, kdy je bahno na botách ještě přilepené.
Co semiši nedělat
Nikdy se však nepokoušejte o hloubkové čištění ani nedopusťte masivní promočení skrze semišovou ušeň. Mohlo by se totiž stát, že semiš brzy zplstnatí a ztratí nejen svůj hladký povrch, ale i tvar. Hlubší nečistoty přenechte raději odborníkům ve specializovaných čistírnách.
Semišové produkty je potřeba také chránit před přímým slunečním zářením. Pokud již potřebujete semiš usušit, nevystavujte jej na přímé sluneční paprsky. Semišová látka v kontaktu se slunečním zářením vždy velmi rychle vybledne.