Jak prát péřovou bundu, aby se nezničila. Nedělejte zbytečnou chybu

Pračka
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Zimní péřovou bundu je vhodné před začátkem zimní sezóny řádně vyprat. Nejedná se o složitý proces. S péřovou bundou se nebudete muset hnát ani do čistírny a můžete ji prát i v pohodlí vašeho domova, jen je potřeba dodržet několik pravidel. K ošetření bundy vám přitom bohatě postačí moderní pračka se sušičkou. Jak na to?

Péřovou bundu je třeba prát opatrně

I přesto, že je vaše péřová bunda lehká jako pírko, má neuvěřitelně dobré izolační vlastnosti. I při teplotách pod nulou budete vždy dobře chráněni. Platí to ale pouze tehdy, když se vám péřovou bundu podaří udržet v dobré kondici.

Při praní péřové bundy je potřeba postupovat nanejvýš opatrně neudělat zbytečnou chybu, která by bundu mohlo poškodit. Nezapomínejte tedy bundu vždy napřed očistit jemným hadříkem z mikrovlákna a odstranit okem nápadné skvrny. Tuto jemnou utěrku postačí namočit do vlažné vody a skvrny z bundy očistěte z nejhoršího.

Pamatujte na to, že konce rukávů je potřeba vyprat vždy ručně. Do vody tak rozpusťte prací prášek určený přímo na peří a rukávy jemně vyperte.

Péřová bunda v pračce

Nakonec bude potřeba péřovou bundu dát do pračky. Zapněte proto program vhodný pro jemné prádlo na maximální teplotu kolem 30 až 40 stupňů Celsia. Použijte vždy vhodný čistící prostředek, což znamená prakticky pouze prací prostředek na peří.

Pokud prací prostředek na peří nemáte, můžete jako náhradu použít ještě maximálně prací prostředek na vlnu. Ten díky svým vlastnostem peří neodmastí. Peří je totiž nutné nechat přirozeně mastné, jinak by vás vaše bunda v zimě hůře hřála. Z dalších alternativ to může být například šampon na vlasy.

Bundu po doprání pracího programu nikterak neždímejte, vodu z bundy pouze ručně vytlačte anebo ji nechte na ramínku nad sprchovým koutem volně odkapat. Bundu v žádném případě neždímejte kroucením přes sebe. Mohli byste tak bundu úplně poničit.

Pro urychlení sušení můžete použít i ručníky, bundu mezi ručníky volně položte a přebytečnou vodu z nich nechte volně odtéci. Pokud se vám zdá bunda příliš mokrá, můžete na ždímání zvolit mírné otáčky. Bundu nesušte nikdy na topení nebo u otevřeného ohně.

Bundu lze vložit i na sušící program do pračky. Aby se peří ve vaší bundě rovnoměrně rozložilo, je možné přidat do sušičky tenisový míček. Při poskakování v bubnu vaší péřovou bundu jemně naklepe. Nebudete se tak muset o bundu již starat. Ze sušičky bude vaše bunda opět jako nová.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz