Umělý trávník, výhody a nevýhody. Pozor by si měli dávat domácí mazlíčci

umely travnik
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Umělé trávníky nejsou již zdaleka jen doménou sportovišť, nýbrž jsou čím dál tím častější i na našich zahradách či veřejných prostranstvích. I když umělé trávníky mají určité výhody, na druhou stranu kupříkladu negativně zasahují do našeho životního prostředí.

Výhody umělých trávníků

Štětinaté koberce travních ploch lze zakoupit velmi snadno v různých odstínech či barvách. Pokryjí bez problémů jakoukoliv část zahrady, můžete po nich šlapat, běhat, vydrží i větší zátěž.

Na rozdíl od přírodního trávníku nezačne plešatět a výhodou je, že takový trávník nemusíte dosévat a po dešti vám jen tak nezplihne. Také se v něm neutvoří žádné louže, a navíc ho nemohou napadnout ani žádní škůdci.

V době sucha se naopak nemusíte obávat o jeho uschnutí a odpadne vám další starost o zavlažování a sekání vysoké trávy. I z hygienických důvodů je trávník velmi výhodný. Nečistoty lze z umělého trávníku poměrně rychle a snadno odstranit. Je to jeden z dalších důvodů, proč jsou trávníky dnes tolik oblíbené.

Zdá se tedy na první pohled, že umělé trávníky trumfnou přírodní trávníky téměř ve všem. Zdání ovšem klame. Jaké jsou tedy nevýhody?

Nevýhody umělých trávníků

Syntetická vlákna zkrátka přírodu nenahradí. Tím, že umělá tráva překryje půdu, o své prostředí přichází například užitečné žížaly.

Půda, která se pod umělým trávníkem nachází, velmi trpí. Spadané listí, kořínky rostlin i drobná stébla se nemají kde rozkládat, půda tak pod vrstvou umělých vláken není vyživená, navíc se do ní nemůže přirozeně vsakovat dešťová voda. Půda je suchá a neúrodná.

Umělý trávník nedýchá, nerozkládají se v něm ani žádní živočichové. Konec přirozených koloběhů, které umělá vlákna přerušila, brání přirozenému chodu věcí. Umělý trávník vylučuje prakticky všechny rozložitelné mikroorganismy z přirozeného prostředí, díky čemuž půda rychle kolabuje.

Umělá tráva se v době parných dní i poměrně rychle zahřívá. Nahromaděné teplo z plastových trávníků sálá potom často i během noci. Větší zastavěné plochy umělých trav, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti pospolu, mají vliv i na globální oteplování další klimatické jevy.

Nebezpečí pro domácí mazlíčky

Umělá vlákna mohou škodit nejen životnímu prostředí, ale navíc i vašim mazlíčkům. Kočky před deštěm obvykle přežvykují stébla trav. Syntetická vlákna, které se tak dostanou snadno do jejich žaludku, mohou způsobit, že kočka skončí nakonec v rukou veterináře.

Umělé trávníky mají omezenou životnost a náklady spojené s jejich likvidací jsou také nemalé. Recyklace těchto umělých travních ploch lze provádět pouze ve specializovaných závodech a ani tak není jejich další zužitkování snadné. Velké a objemné haldy umělých vláken dále zatěžují výrazně životní prostředí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz