Nepodceňujte prostorovou akustiku bytu. Špatná akustika může být příčinou únavy i bolení hlavy

izolace
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Dobrou nebo špatnou akustiku si většinou spojujeme s koncertními sály, přednáškovými místnostmi a nahrávacími studii. Se svým bytem či pokojem, ve kterém trávíme čas nebo zde pracujeme, ji do souvislosti většinou nedáváme. Je to ale chyba, neboť takzvaný akustický komfort se významnou měrou z logiky věci podílí na samotného kvalitě bydlení.

Co je akustický komfort?

Mluvíme-li o akustickém komfortu, nemáme v tuto chvíli na mysli to do jaké míry pronikají do interiéru zvuky zvenčí. Tentokrát nás budou zajímat pouze zvuky, které vznikají přímo v interiéru. Může jít o lidskou řeč, hudbu, zvuky z kuchyně a mnoho dalších.

Všechny zvuky, které v místnosti vzniknou se následně šíří interiérem a dochází k jejich interakci se všemi předměty a plochami. zvuky se mohou od nich odrážet, nebo být pohlceny. A právě to, jak se zvuk chová poté co se začne šířit místností nazýváme akustickým komfortem.

Proč je akustický komfort tolik důležitý?

Vědci a technici dokážou popsat akustický komfort i číselně, pro nás je však důležitější vědět, že jde o to, jak moc se zvuky odráží a vytváří takzvaný dozvuk, tedy v zásadě ozvěnu.

Pokud je totiž dozvuk v místnosti vysoký, není nám v ní příjemně, neboť se zvuky mísí a pro lidský mozek je obtížnější se soustředit a na zpracování zvuků musí vynakládat více energie.

Výsledkem bývá únava, nesoustředěnost, ale i bolení hlavy. Právě proto je důležité věnovat pozornost akustickým podmínkám v našem každodenním prostředí, aby se předešlo veškerým negativním dopadům.

Jak zvýšit akustický komfort?

Pokud se vás uvedený problém týká, je třeba s ním něco udělat. Obecně platí, že v místnostech by mělo být co nejméně tvrdých a rovných ploch ze skla, mramoru či betonu. V žádném případě by pak neměly být proti sobě. Velmi vhodné je mít v místnosti dřevěný nábytek, doplňky z látkových materiálů a obecně měkké prvky.

Jelikož je strop plochou, která se na akustického komfortu podílí největší měrou, vyplatí se instalace sádrokartonového podhledu. Pro více informací se podívejte, jak odhlučnit pokoj jednoduše pomocí sádrokartonu, nebo jak odhlučnit panelákový byt.

Právě sádrokarton totiž dokáže pohlcovat zvuky velmi dobře. Koberec, závěsy, nebo dokonce akustické izolanty přímo určené k pohlcování zvuků dokážou akustický komfort významně zvýšit.

Zdroj informací: tzbinfo, sbdpraha, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz