Jak odhlučnit panelákový byt. Přestaňte rušit sousedy

izolace
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Panelové domy se většinou nemohou chlubit příliš dobrou úrovní akustické izolace. Obyvatelé bytu mají nezřídka velmi dobrý přehled o tom, co se děje ve všech vedlejších bytech. Je to takový panelákový folklór, že o něm nazpíval Richard Muller známou písničku. V dnešní době však existují možnosti, jak panelový byt odhlučnit a zlepšit tak komfort svého bydlení.

Hluk v paneláku

V panelových domech se hluk šíří dvěma hlavními způsoby. Proniká jednak vzduchem, a také vlastní konstrukcí domu. Nejčastější směr šíření hluku je přitom shora dolů, tedy z vyšších pater do nižších.

Při odhlučnění svého panelákového bytu byste se tak měli zaměřit především na odhlučnění podlah a totéž navrhnout vašim sousedům o patro výš.

Odhlučnění podlahy

Obecně platí, že zvuky šířící se z vyššího patra do nižšího, jsou více tlumeny podlahovou izolací v bytě ve vyšším poschodí.

Stropní izolace je méně účinná, a proto byste měli v případě, že vám vadí hluk od sousedů nahoře situaci konzultovat nejprve s nimi.

Již pouhé položení tlustého koberce sníží průnik hluku o významnou část. Nejúčinnější je však montáž tzv. kročejové akustické izolace o tloušťce alespoň 5-10 mm.

Postup montáže kročejové izolace

Při montáži kročejové izolace začínáme lepením podlahových pásek podél všech stěn v dané místnosti. Ty jsou důležité pro zabránění přenosu hluku a vibrací na stěny.

Pokud v podlaze mají vést rozvody, bude třeba položit vrstvu podlahového polystyrenu v němž budou rozvody vedeny.

Vlastní izolace má nejčastěji podobu desek, které klademe ve směru od nejvzdálenějšího rohu místnosti. Je důležité, aby izolace přiléhala ke stěnám a nebyly v ní vytvářeny žádné mezery.

Posléze položíme na vrstvu akustické izolace separační fólii a na ní přijde roznášecí vrstva betonu, nebo anhydritu.

Poté už zbývá jen seříznout přesahující izolaci a položit plovoucí, nebo jinou podlahu.

Pokud něco takového vyžadujete po sousedech, je na místě udělat to samé se svojí vlastní podlahou a ušetřit tak sousedy pod vámi.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz