Čepice a klobouky. Jak je nosit, aby slušely?

čepice a klobouky
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

V zimě je pokrývka hlavy nezbytná. Chrání před chladem, a když jsou čepice a klobouky dobře zvolené, fungují i jako hezký módní doplněk. Jak si tedy vybrat vhodný model?

Čepice a klobouky v hlavní roli

Když v zimě udeří mrazy, fouká a venku je syrovina, přicházejí na řadu čepice a klobouky. Jenže řadě lidí není vůbec jasné, jaký typ zvolit. Z nabídky v obchodech si nedokážou vybrat, protože vůbec netuší, co jim sluší. Ovšem i zde existují určitá pravidla, která když dodržíte, vám pomohou s výběrem.

Záleží i na stylu oblečení, tvaru a obličeje

O tom, jaký typ pokrývky hlavy zvolit, rozhoduje i styl oblečení. Ke sportovně laděnému outfitu se hodí spíše čepice, zatímco elegantní oděv snese i klobouk. Obvykle platí, že tyto módní doplňky přitahují zrak, dokážou pozdvihnout oblečení na jinou úroveň, nebo naopak celkový dobrý dojem úplně zhatit.

Při výběru čepice i klobouků je třeba se řídit zejména tvarem a barvou obličeje. Ten široký prodlouží klobouk, jenž bude mít zajímavý detail nad čelem, případně pletená čepice s bambulí.

Pro drobný obličej jsou nevhodné velké pokrývky hlavy, protože v nich obličej zanikne. Pro obličej v odstínu bledule byste měli volit čepici nebo klobouk, které dodají zdravou barvu. Určitě se vyhněte béžové nebo zelené, jež by bledost mohly ještě více podpořit.

Přitom výběr je mezi čepicemi i klobouky poměrně velký. Lze nosit pletené a háčkované čepice, barety, kšiltovky, bekovky, ušanky, laponské.

Jak správně nosit klobouk

Dámský klobouk býval nedílnou součástí oblečení, bez kterého ženy ještě na počátku minulého století nevyšly z domu. Postupně však z jejich garderoby mizel, až to vypadalo, že se ztratí navěky. Opak je však pravdou.

Klobouky se stále nosí a vždy se najdou ženy, které jim dají přednost před čepicí. I moderní outfit lze doplnit kloboukem – elegantním, slaměným, kovbojským. Když má žena na hlavě klobouk, působí více žensky. Velikost klobouku je odvozena podle obvodu hlavy v centimetrech. Jako hlavní materiál se na jejich výrobu používá plsť, plátno, manšestr, vlna, sláma i kůže.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz