Příznaky rakoviny tlustého střeva lidé často podceňují. K lékaři se dostávají, až když je pozdě

rakovina tlusteho streva
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Rakovina tlustého střeva je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění, kterým čelíme. Je tichým zabijákem, který mnohdy neupoutá pozornost svými příznaky až do pokročilých stadií. Řada lidí své příznaky bagatelizuje a opomíjí návštěvu lékaře, což může mít vážné následky. Tento článek si klade za cíl poukázat na běžné i méně běžné příznaky, které by měly upoutat vaši pozornost.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva může mít řadu příznaků. Některé z nich jsou běžné, jiné jsou zase často přehlíženy. Jaké existují příznaky rakoviny tlustého střeva?

Prvním a nejčastějším příznakem, který může naznačovat problém s tlustým střevem, je změna stolice. Může se projevit jako průjem, zácpa, nebo střídání obou stavů.

Další běžné příznaky

Bolest, křeče nebo nepohodlí v břiše, které trvá déle, může být rovněž příznakem rakoviny tlustého střeva. K méně běžným, ale stále významným příznakům patří krev ve stolici. Krev může být červená, ale také tmavá, téměř černá.

Přestože mnoho lidí ví o výše uvedených příznacích rakoviny tlustého střeva, existují i takové příznaky, které jsou často podceňovány.

Často přehlížené příznaky

Mezi ně patří pocit nepřetržité únavy a ztráta chuti k jídlu.Pokud si všimnete, že jste pořád unavení, bez ohledu na to, jak dlouho spíte, měli byste to vzít vážně. Stejně tak, pokud začnete ztrácet zájem o jídlo nebo pokud se vaše chuťové preference náhle změní, je to důvod k obavám.

Přehlíženými příznaky rakoviny tlustého střeva jsou zvýšená tvorba plynů nebo nadýmání, což je často pro mnohé nepříjemné téma, které lidé nechtějí s ostatními příliš řešit. Plynatost a nadýmání však mohu být způsobeny tím, že nádor blokuje průchod střev.

Stejně tak ztráta váhy bez jasného důvodu může být příznakem mnoha různých druhů rakoviny, a to včetně rakoviny tlustého střeva. Pokud tedy zhubnete, aniž byste se o to snažili, je třeba vyhledat lékaře, než může být pozdě.

Diagnostika rakoviny tlustého střeva

Včasná diagnostika rakoviny tlustého střeva je totiž naprostým klíčem k úspěšné léčbě. Pokud se rakovina zjistí v raném stadiu, šance na úspěšnou léčbu jsou výrazně vyšší. Proto je důležité věnovat pozornost jakýmkoli změnám ve vašem zdravotním stavu a konzultovat je s lékařem.

V České republice je pro lidi od 50 let k dispozici program organizovaného screeningu kolorektálního karcinomu. Je to bezbolestné a pomáhá identifikovat prekancerózní stavy a rané stadia nádorových onemocnění.

Závěrem lze říci, že ačkoliv je rakovina tlustého střeva vážná nemoc, její včasná diagnostika může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Nenechte se odradit nepohodlím, studem nebo strachem – pravidelné kontroly a uvědomění si příznaků mohou zachránit váš život.

Zdroj informací: autorský článek, NZIP, FN Ostrava, Linkos

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz