Sedací vak nabízí pohodlí. Vyzkoušejte si ho doma vyrobit svépomocí

sedaci vak
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jestliže neznáte sedací vak a jak se na něm sedí, tak ho určitě někde vyzkoušejte. Jakmile do něj zaboříte své tělo, tak už nebudete chtít doma nic jiného. Sedací vak můžete vyrobit jak pro sebe, tak i pro děti. Poptávka po sedacím vaku je opravdu velká a tomu odpovídá i cena. Doma si ho však zvládnete vyrobit za třetinu ceny.

Sedací vak z polystyrenového granulátu

Na vak na sezení budete k výrobě potřebovat polystyrenový granulát, extra dlouhý kvalitní zip, špendlíky, velký kus pevné kvalitní látky.

Aby byl vak tak akorát naplněný, tak na dětský budete potřebovat cca 100 litrů polystyrenového granulátu. U sedacího vaku pro dospělého člověka bude potřeba asi dvojnásobek, tedy 200 litrů polystyrenového granulátu.

Z hlediska rozměrů látky se standardně na vak pro dospělého používá látka o rozměrech 150 x 260 centimetrů. U dětského bude stačit 120 x 80 centimetrů. Na sedací vak nepotřebujete nutně novou látku, klidně můžete použít starý závěs.

Jak sedací vak sešít?

Aby byl vak kvalitní, tak musíte dva kousky látky k sobě opravdu kvalitně a pevně sešít. K tomu je dobré použít šicí stroj, který dokáže udělat kvalitní steh. Rozmyslete si požadovaný tvar sedacího vaku a dva kusy látky sešijte pevně k sobě.

Při šití myslete na místo, kde bude uložen zip pro možné naplnění nebo doplňování sedacího vaku polystyrenovým granulátem. Sešijte tedy pevně všechny strany pevně k sobě a na jednu stranu přišijte zip. Tím vám vznikne obal na sedací vak.

Na závěr doplnit granulát a můžete začít relaxovat

Po sešití obalu ještě jednou překontrolujte, že jsou stehy dobře dotažené. Pak si obal rozepněte a nachystejte si polystyrenový granulát, kterým začnete vak plnit.

Vak by měl být naplněn maximálně z 60 – 70 %. Nesnažte se tedy do obalu nacpat co nejvíce polystyrenu. Díky přišitému zipu budete moci kdykoliv polystyren doplnit nebo odsypat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz