Jak zalévat pokojovky, když jste na dovolené. Nenechte rostliny povadnout

pokojové rostliny
Zdroj: Pixabay
Autor: Kateřina Apostolidisová

Když odjíždíte na delší dobu z domu, třeba na dovolenou, často přemýšlíte, jak se postarat o vaše kytky. Pokud máte hodné sousedy, máte vyhráno. Ale když nejsou? Naštěstí existuje několik způsobů, jak se vaše kytky dostanou k vodě, i když budou doma samotné. Pojďme si o nich říct víc.

Nevyhazujte láhve od vína

Pomůže vám láhev od vína, do menších květináčů postačí i od piva. Vždy ale musí mít delší úzké hrdlo. Nejprve kytku pořádně zalijte, protože vyschlá půda by mohla nasát veškerou připravenou vodu během chvilky.

Láhev naplňte vodou, palcem ucpěte hrdlo, otočte ji dnem vzhůru a nacpěte hrdlo do substrátu. Mokrá hlína zabrání odtoku vody z sklenice. Teprve až vyschne, začne odčerpávat připravenou zásobu.

Pomůže vám džbán a lano

Ideální metodou pro osiřelé pokojovky je džbán plný vody, stojící vedle květináče nebo ještě lépe nad ním. Připravte si bavlněný provaz dostatečně dlouhý, aby dosáhl ze dna džbánu až ke kořenům rostlinky.

Jeden konec provazu ponořte ke dnu nádoby a druhý zahrabte alespoň 7cm hluboko do hlíny. Kytku opět nejprve zalijte, aby jí přichystaná voda vydržela co nejdéle. Tímto způsobem můžete zároveň napájet libovolné množství rostlin, jen jejich počtu přizpůsobte objem napajedla.

Udělejte svým kytkám skleník

Do velkého průhledného igelitu dejte na dno mokrý ručník a na něj položte květináč. Máte-li velký igelit, můžete do něj dát květináčů více. Všechny kytky nejprve zalijte, igelit zavažte a foukněte do něj trochu vzduchu, aby se nelepil k listům.

Přesuňte květiny mimo přímý sluneční svit, mohly by se vám ve skleníku spálit. Igelit zachytí vodu, která se bude z ručníku odpařovat a vysrážené kapky budou dopadat zpět na rostlinu a zavlažovat ji.

Žíznivé pokojovky přežijí ve vaně

Máte kytky, které potřebují hodně vody a nevadí jim méně světla? Odneste je do vany a napusťte jim asi 7 cm vody.

Tato metoda je vhodnější pro rostliny, jejichž kořeny jsou chráněny před přílišnou zálivkou drenáží. A pro vás představuje nejméně vynaloženého úsilí.

Řešení existuje i pro záhonky

Venkovní rostliny, které mají kolem sebe víc místa než ty domácí, můžete osvěžovat PET láhvemi. Vezměte dvoulitrovou PET láhev, do jejího dna vyvrtejte několik otvorů a asi 3 z každé strany.

Pomocí lopatky zahrabte opatrně láhev vedle kytky tak, abyste neporušili její kořeny a aby boční otvory směřovaly k rostlinám. Záhonky zalijte, zahrabané nádoby naplňte vodou a uzavřete víčkem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz