Jak si vypěstovat domácí ananas. Jde to i u nás v Česku

domaci pestovani ananasu
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Představte si, jak skvělé by bylo mít doma vlastní rostlinu ananasu, která by nejen ozdobila váš interiér, ale možná by vám za několik let dala i první plody. Na první pohled se může zdát, že je pěstování tropického ananasu nepřekonatelnou výzvou, ale ve skutečnosti je to jen otázkou trpělivosti. Následujte naše kroky a i vy můžete vypěstovat domácí ananas přímo v Česku.

Pěstujeme ananas doma

Cesta k vypěstování vlastního ananasu začíná jednoduchým krokem, a to pořízením vhodné rostliny. Tento úkol nemusí nutně zahrnovat cestu do zahradnictví. Místo toho můžete jednoduše zakoupit zralý ananas v místním obchodě.

Klíčovým faktorem při výběru ananasu je stav jeho listů. Je důležité, aby byly listy zdravé a zelené. Kromě toho by měl být ananas pevný na dotek, což naznačuje, že je v dobré kondici.

Po zakoupení ananasu odeberte vrchní části s listy. Ty nechte následně vyschnout po dobu několika dní. Toto sušení je klíčové k prevenci hniloby a k zajištění zdravého vývoje ananasové rostliny.

Jak pěstovat ananas

Ananas potřebuje správnou půdu a vhodné umístění. Jak tedy s domácím pěstováním ananasu v České republice začít?

Pro začátek vyberte květináč s dobrou drenáží a naplňte ho půdou vhodnou pro pěstování kaktusů nebo můžete vytvořit vlastní směs rašeliny, písku a perlitu. Do této směsi se pak zasadí připravená koruna ananasu.

Rostlinu následně umístěte na světlé místo, ale mimo přímé slunce. Ananasu se daří v teplém a vlhkém prostředí, ale musíte se vyhnout přemokření. Půdu nechte vždy trochu vyschnout, než ji opětovně navlhčíte.

Pokud chcete dosáhnout optimální vlhkosti, umístěte poblíž rostliny misku s vodou, nebo rostlinu zabalte do igelitového sáčku, který simuluje vlhké prostředí tropického pralesa.

Hnojení ananasu

Po prvních několika měsících, kdy ananas začne vytvářet nové listy, je čas přesadit rostlinu do většího květináče a začít s pravidelným hnojením.

Pro ananas je ideální vyvážené hnojivo s rovnováhou dusíku, fosforu a draslíku. Hnojte ananas každé 2 měsíce během vegetačního období.

Plody ananasu

Vzhledem k pomalému růstu ananasu je třeba být trpělivý. První plody ananasu se mohou objevit až po 1 až 3 letech. Během růstu ananas potřebuje oporu pro své listy, aby se nezlomily pod vlastní váhou. Do květináče tedy zapíchněte tyč, která mu poskytne potřebnou stabilitu.

I když si možná na první plody ananasu budete muset počkat, rostlina sama o sobě je velmi dekorativní a stojí za to ji pěstovat. A kdo ví, možná se vám skutečně podaří vypěstovat domácí ananas přímo v České republice. Přejeme vám hodně štěstí a trpělivosti na této zábavné a obohacující cestě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz