Renovace dřevěného nábytku svépomocí. Vdechněte mu nový život

dřevěný nábytek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Dřevěný nábytek dokáže být zase pěkný i po letech. Vždy záleží hlavně na tom, kde přesně byl nábytek uskladněný. Pokud byl v suchu a nebyl na slunci, tak je zde velká šance, že z něj vyrobíte opět krásný kousek nábytku, který bude vypadat zase jako nový. Pojďme se tedy detailněji podívat, jak na renovaci dřeveného nábytku svépomocí.

Jak na renovaci nábytku?

Před zahájením renovace starého nábytku provedete důkladnou prohlídku, během které zjistíte, zda není nábytek napadený škůdci nebo hnilobou. V případě, že toto zjistíte, musíte tento problém vyřešit hned jako první.

Jestliže je to hniloba, tak nepomůže nic jiného, než dané místo vybrousit a brousit tak dlouho, dokud se nedostanete až na zdravé dřevo.

Pokud však zjistíte, že je nábytek napadený škůdci, kteří si na dřevě pochutnávají, tak máte možnost nábytek nechat projet rentgenem, který by měl některé škůdce zničit. U postiženého místa postupujte podobně jako u hniloby, kdy dané místo vybrousíte až do zdravého kusu.

Renovace dřevěného nábytku

Samotnou renovaci nábytku svépomocí začnete broušením, kterého se nemusíte bát, protože se pak vybroušený kus dá zase nahradit tmelem. Můžete tak při použití správného tmelu vrátit starému nábytku zase původní vzhled.

Pokud máte vybroušeno a použili jste tmel, tak přichází na řadu vybroušení celého povrchu. Vybroušení celého povrchu je důležité, aby se sundalo staré opracování a mohlo se vytvořit nové. Broušení nemusí být nijak drastické, jen stačí sundat horní vrstvu a dostat se na zdravé dřevo.

Pak už můžete zvolit jakoukoliv povrchovou úpravu, a to například laky, oleje, barvy nebo cokoliv, co dokáže dřevo ochránit. Dřevěný nábytek má smysl renovovat hlavně proto, že dokáže vydržet zase dalších x desítek let.

Na co si dát pozor?

Pozor si dávejte na správné zlikvidování škůdců a pořádné vybroušení napadených míst. Určitě nezapomínejte na novou povrchovou úpravu dřeva, která je opravdu důležitá.

Dřevěný nábytek renovujte v místě, kde je sucho a nesvítí tam přímé slunce. Pokud máte na svém nábytku praskliny, tak je můžete stejně tak zacpat pomocí tmelu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz