Jak utěsnit šroub? Vytvořte si vlastní účinné těsnění

tesneni sroubu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Dokonale utěsnit šroub je třeba hlavně tehdy, kdy potřebujete například přivrtat plechy nebo jinou vlnitou krytinu do střechy. V takovém případě musíte vzniklou díru pořádně zatěsnit, aby okolím šroubu neprotékala voda do střechy a netrpělo tak dřevo, které tvoří nosnou část střechy.

Utěsnit šroub zvládnete jednoduše

Pokud chcete utěsnit šroub, tak máte několik možností. Tou asi nejjednodušší možností je koupit rovnou farmářské šrouby, které mají pod hlavičkou gumové těsnění. Gumové těsnění se při dotažení šroubu rozepře o plech a díru kolem šroubu tak vlastně dokonale zatěsní.

Pokud nemáte možnost si takové šrouby opatřit, tak budete muset šroub zatěsnit podobným způsobem, akorát u toho musíte trochu zaimprovizovat. Gumové těsnění tak budete muset nahradit něčím jiným.

Jak vyrobit těsnění

Gumové těsnění můžete vyrobit například ze staré pneumatiky, linolea nebo čehokoliv, co má alespoň 1 mm a je z gumy. Ideální je pod hlavičku šroubku dát podložku a vykroužit si ze zvoleného materiálu stejně velkou gumovou podložku, jako je podložka kovová.

K vykroužení můžete použít korunku, kterou koupíte na vykružování například do betonu nebo tvárnic. Díky tomu získáte pravidelný kruh gumové podložky. Dotažením šroubu se guma musí zmáčknout a utěsní vám tak otvor.

Co dělat, když těsnění úplně netěsní?

Pokud vám začne i přes gumové těsnění zatékat, tak to můžete řešit výměnou šroubu za šroub o větším průměru a větší gumové podložce.

Jestliže však utěsnit šroub z nějakého důvodu prostě nejde a jedná se o plechovou střechu, tak můžete použít asfaltový pás, tedy jeho kousky, a šroub přelepit.

Pokud máte střechu z krytiny, u které nemůžete pracovat s hořákem, tak můžete šroub zkusit zatřít tekutou lepenkou nebo obtáhnout silikonem.

Vždy se však snažte použít materiál, který je odolný vůči slunci, mrazu a vodě.

V případě, že se rozhodnete pro utěsnění pomocí tekuté lepenky, tak je vždy lepší použít dva nátěry na sebe. Dělá se to kvůli tomu, aby se zamezilo možnému pronikání vody.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz