Jak zabetonovat sloupky. Postavte si jednoduše plot nebo pergolu

betonaz sloupku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zabetonovat sloupky zvládnete snadno i svépomocí. Není nutné si k tomu volat zedníka nebo jiného zkušeného pracovníka, který si řekne několik stovek za hodinu. Zabetonovat sloupky bude potřeba například tehdy, když budete stavět plot nebo budete kotvit novou zahradní pergolu.

Betonáž sloupků

Zabetonovat sloupky můžete jednoduše i bez míchačky na beton či jiného speciálního nářadí.

Co ale budete minimálně potřebovat, je nádoba na umíchání betonu, zednická lžíce, rýč a vodní váha. Rýč budete potřebovat pro vyhloubení dostatečně velké a hluboké díry, do které budete nalévat beton.

Vodní váha zase poslouží k dokonalému uložení sloupku, který by měl být rovný ve všech směrech. Před betonáží si musíte sloupek vyrovnat a zafixovat. S fixací sloupku si dejte opravdu záležet, protože by se mohlo stát, že se vám při nalévání betonu sloupek pohne.

Jak zabetonovat sloupky?

Jako první si musíte rozvrhnout místa, kde budete chtít sloupky zabetonovat. Po vyměření míst musíte zvolit ideálně velkou a hlubokou díru.

Při betonáži klasického sloupku na plot, který měří okolo dvou metrů, udělejte díru minimálně 60 cm hlubokou alespoň o velikosti 25 x 25 cm.

Díra nemusí být úplně pravidelná, jde jen o dodržení rozměrů. Beton vyplní všechny části díry v zemi, takže nemusíte přemýšlet nad složitým bedněním.

Do díry můžete dát na spodek vrstvu jemného kamení, na kterou potom nalijete beton. Před vléváním betonu nezapomeňte mít již zafixovaný sloupek přímo v díře.

Tuhnutí betonu

Ať už budete stavět plot nebo pergolu, tak po betonáži nechte sloupky vždy minimálně 24 hodin zatuhnout. Pokud betonujete při vysokých teplotách, tak nezapomínejte prvních 12 hodin vrchní stranu betonu zalévat, aby beton nevysychal.

Po zatvrdnutí betonu můžete začít natahovat plot nebo stavět svoji vysněnou pergolu. Horní stranu betonu potom můžete přehrnout hlínou nebo zasypat pomocí okrasného štěrku. Díky tomu si nemusíte při betonáži lámat hlavu s vyrovnáním betonu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz