Co se starou vanou? Nápady k využití staré vany na zahradě

vana na zahrade
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Přemýšlíte nad tím, co dělat se starou vanou, kterou již nepoužíváte, ale nechcete ji zbytečně jen tak vyhodit? V tom případě vám přinášíme několik užitečných nápadů, jak takovou vanu znovu využít a zároveň přispět k životnímu prostředí recyklací starého materiálu.

Využití staré vany na zahradě

Představujeme vám nápady na využití staré vany, které pomohou dát vaně nový život a zároveň vytvořit originální a praktické prvky do zahrady.

Ze staré vany můžete vytvořit například zahradní jezírko, fontánu, květináč, záhon, venkovní posezení, houpací lůžko, základ pro venkovní sprchu nebo třeba i minikoupaliště. Pojďme se nyní na tyto nápady k využití staré vany podívat blíže.

Zahradní jezírko nebo fontána

Stará vanu můžete využít jako základ pro zahradní jezírko či fontánu. Jezírko nebo fontána dodá vaší zahradě zvláštní atmosféru a stane se zajímavým designovým prvkem. Před instalací je nutné důkladně očistit vanu a odstranit veškeré zbytky vodního kamene či jiných nečistot.

Pokud se rozhodnete pro jezírko, vanu jednoduše zakopete do země a vytvořte vhodné okolí pomocí kamenů, rostlin a květin. Jezírko můžete osadit vodními rostlinami a rybami, které vytvoří přirozený ekosystém.

V případě fontány je nutné pořídit čerpadlo, které bude zajistit oběh vody. Fontánu lze doplnit o různé vodní prvky a dekorace, které dodají celkovému vzhledu zajímavý efekt.

Květináč nebo záhon

Dalším kreativním způsobem, jak využít starou vanu, je přeměnit ji na velký květináč nebo záhon pro pěstování zeleniny či bylinek. Vanu je možné umístit na terasu, do zahrady nebo na balkón, pokud to prostorové možnosti dovolí.

Pro vytvoření záhonu je nutné vyvrtat několik drenážních otvorů na dně vany, aby nedocházelo k hromadění vody a následnému hnití kořenů rostlin. Poté naplňte vanu vrstvou štěrku či kamenů pro zajištění správné drenáže a následně zeminou.

Nyní můžete do vany zasadit své oblíbené rostliny, zeleninu nebo bylinky. Květináč nebo záhon z vany můžete dále doplnit o dekorativní prvky, jako jsou malé sochy, oblázky nebo lavičku pro posezení.

Venkovní posezení nebo houpací lůžko

Starou vanu můžete přetvořit na originální venkovní posezení nebo houpací lůžko. V případě posezení stačí odříznout jednu ze stran vany, aby vznikl prostor pro sezení. Poté vanu očistěte, nalakujte na vámi zvolenou barvu a doplňte o měkké polštáře či matraci pro pohodlné posezení.

Pokud se rozhodnete pro houpací lůžko, budete potřebovat pevný rám, který upevníte na strop nebo vhodnou konstrukci. Vanu očistěte a připevněte k rámu pomocí řetězů či popruhů. Následně do vany umístěte matraci a polštáře, abyste získali pohodlné a relaxační místo pro odpočinek.

Venkovní sprcha nebo minikoupaliště

Dalším originálním využitím staré vany je využít ji jako základ pro venkovní sprchu nebo minikoupaliště, které vám poskytne příjemné osvěžení během horkých letních dnů. Toto řešení je ideální pro rodiny s dětmi, neboť jim nabízí bezpečné místo ke koupání a zábavě.

Pro venkovní sprchu je třeba vanu očistit a umístit ji na vhodné místo ve vaší zahradě, nejlépe na slunném stanovišti. Poté je nutné zajistit přívod vody a instalovat sprchový sloup nebo závěsnou sprchu. Pro zajištění soukromí můžete kolem vany umístit dřevěný plot, bambusový paraván nebo vysadit okrasné keře či stromy.

V případě minikoupaliště stačí vanu jednoduše zakopat do země a zpevnit její okolí, aby nedocházelo k protržení stěn vany pod tlakem zeminy. Vanu můžete napustit vodou a vytvořit tak malé koupaliště pro děti či domácí zvířata. Pro zvýšení atraktivity můžete přidat skluzavku nebo vodní hračky.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz