Jak správně rozmrazovat maso. Řada lidí to dělá špatně

rozmrazovat maso
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Mražené maso je vždy po ruce k rychlé přípravě jídla, jak ale maso rozmrazovat správně? Většina z nás má totiž tendenci hodit jen mražené maso do dřezu (v lepším případě alespoň do mísy) a nechat jej tam, dokud nerozmrzne. Tento přístup je velkou chybou, která může mít nepříznivé důsledky. Dnes si proto ukážeme, jak správně rozmrazovat maso a předejít problémům.

Rozmrazování masa

Rozmrazování masa by mělo být prováděno tak, aby se předešlo růstu bakterií, což může zapříčinit střevní potíže. Zvládnutí tohoto procesu je o to důležitější v letním období, kdy se mohou bakterie množit mnohem rychleji.

Řada lidí ale rozmrazuje maso špatně a riskuje tím problémy. A jak?

Například tím, že rozmrazuje maso při pokojové teplotě, kdy se vytvoří ideální prostředí pro růst bakterií, které mohou způsobit potravinovou otravu. Kromě toho, rychlé rozmrazování může způsobit také to, že maso ztratí svou šťavnatost a kvalitu.

Jak rozmrazovat maso?

Existují tři hlavní metody rozmrazování masa. První z nich je rozmrazování v lednici. Tato metoda je nejbezpečnější, ale také nejdelší. Měli byste si vaření naplánovat dopředu, protože může trvat až 24 hodin, než se maso úplně rozmrazí, v závislosti na jeho velikosti a druhu.

Druhá metoda je rozmrazování ve studené vodě. Maso vložte do nepromokavého sáčku a ponořte do studené vody. Vodu byste měli měnit každých 30 minut, aby zůstala studená. Tato metoda je rychlejší, ale vyžaduje více pozornosti.

Třetí je rozmrazování masa v mikrovlnce. Tato metoda je sice nejrychlejší, ale měla by být použita pouze v případě, že maso budete ihned vařit, protože některé části masa se mohou začít vařit už během rozmrazování.

Rozmražené maso

Po rozmrazení by mělo být maso co nejdříve zpracováno. Pokud jste maso rozmrazovali v lednici, měli byste ho použít do 1 až 2 dnů. Pokud jste použili rychlejší metody rozmrazování, měli byste maso použít okamžitě. Je důležité si uvědomit, že rozmražené maso by nemělo být znovu zamrazeno, pokud nebylo vařeno.

Správným rozmrazením masa se nejenže zajistí jeho kvalita, ale také se minimalizuje riziko potravinových otrav. Ačkoli to může vyžadovat trochu plánování a úsilí, bezpečnost a chuť jídla za to rozhodně stojí. Nemyslíte?

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz