Jak srazit teplotu? Bez léků, s léky i pomocí babských rad

vysoka teplota
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Srazit teplotu je třeba, pokud si s ní tělo nedokáže poradit samo během pár hodin. Pokud se vám nepodaří snížit teplotu ani pomocí prášků nebo jiných způsobů, tak je rozhodně potřeba navštívit lékaře a tuto věc s ním konzultovat. Z hlediska dětí je vždy lepší alespoň doktorovi zavolat.

Jak snížit teplotu

V dnešní době už není tak velký problém srazit teplotu dolů, můžete ji totiž snížit pomocí léků a sirupů, které jsou pro to určené. Léky nebo sirup na teplotu zabírají většinou v řádu pár desítek minut až hodiny dle typu léku.

Pozor si však dávejte na léky pro děti a dospělé. Každé mají totiž jiné dávkování, a proto je potřeba se už v lékárně informovat o tom, jaké léky nebo sirup jsou vhodné na teplotu u dospělého a jaké u dítěte. Dodržujte vždy dávkování, které je uvedeno v příbalovém letáku.

Jak srazit teplotu bez léků

Srazit teplotu by měl člověk v případě, že se na teploměru ukáže hodnota větší než 38,5 stupně Celsia. Snížit teplotu bez léků lze pomocí ochlazení povrchu těla.

U dospělého je tak nejjednodušší, když si vleze pod vlažnou nikoliv studenou sprchu na pár minut a pak hned do postele.

Dítě asi jen těžko udržíte pod studenou sprchou, a proto je lepší použít studený zábal celého těla. To znamená, že můžete vzít například ručník, který namočíte ve studené vodě a dítě do něj na chvíli zabalíte.

U dětí se ale vždy řiďte výhradně rady doktorů a studený zábal použijte jen v nezbytně nutném případě.

Babské rady na teplotu

V dřívější době se pro snížení teploty používal například ocet, ve kterém se namočí ponožky, které si následně oblečete.

Dalším způsobem je použití tvarohu, který si v silné vrstvě nanesete na čelo, chodidla a předloktí. Tvaroh necháte působit minimálně 20 minut a setřete. Teplota by se měla po tomto zábalu srazit.

Zdroj informací: Pilulka, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz